16 Şubat 2022 12:30 Güncelleme : 16 Şubat 2022 09:40

Bu Bitkinin Faydasını Bilenler Kilo Kilo Alıyor! Suyu Bile Şifa Kaynağı! Hem Ye Hem Cildine Sür!

Bu Bitkinin Faydasını Bilenler Kilo Kilo Alıyor! Suyu Bile Şifa Kaynağı! Hem Ye Hem Cildine Sür!

Türkiye'nin her noktasında yetişen Çiriş Otu, sağlık sorunları olanların sıklıkla tercih ettiği bitkiler arasında yer alıyor. Sayısız faydaya sahip olan bu bitki ülkemizde rahatça toplanıyor ve farklı şekillerde tüketilebiliyor.

Sağlıklı yaşama ilgi her gecen gün artıyor. Bu konuda ülkemizin her tarafından bulunan Çiriş Otu insanların sağlıklı yaşamasına ve sorunlarına şifa bulması konusunda yardımcı oluyor. Sivilcelerin yok edilmesinden başlayarak, vücudu tam olarak iyileştirmesine kadar birçok soruna yardımcı oluyor.


Çiriş Otu’nun hem kendisi hem de kaynatılarak ortaya çıkarılan suyunun ayrı şifa olduğu araştırmalarla ortaya çıkarıldı. Bu yararlı bitki ülkemizde bulunanlardan sadece bir tanesidir. İsteyenler bu bitkiyi salatalarına eklerken kimileri de yemek yaparak tüketmeyi tercih ediyor. 

Çiriş Otunun Saymakla Bitmeyen Faydaları

Ülkemizde tüm illerde bulunan Çiriş otunun insanlara sağladığı sayısız fayda var. Sizde bu faydalardan birisi ile sorunlarınıza çare bulma şansına sahip olabilirsiniz.


• Bağışıklık sistemini güçlendirmesi,
• Sivilcelerin yok olmasın yardım etmesi,
• Akrep ve haşere sokmalarına karşı çare olması,
• Kökünün temizleyici etkisi,
• Saç dökülmelerine çözüm sunması,
• Şurup olarak hazırlanıp tüketildiğinde yan ağrılara ve öksürüğe iyi gelmesi,
• Diş ağrısı ve iltihap soruna yararlı olması,
• Burkulma ve kas ağrılarına iyi gelmesi,


Bu şekilde sayılabilecek birçok faydası olduğu da görülüyor. Sizde ister satın alarak isterseniz de yaşadığınız bölgede nerede olduğunu öğretip, toplayarak bu şifalı bitkiden yararlanabilirsiniz. 

Çiriş Otu Nedir?

Çiriş otu Asphodelaceae familyasından bulunan, tam olarak Asphodelus cinsinden bir bitkidir. Uzun yıllık otsu bir bitki olarak kabul edilmekte ve taze soğana benzerliği ile dikkat çekmektedir. Ortalama olarak 50 ile 100 santimetre arasında bir boya sahiptir.


Bu bitki iki farklı renkte olabilmektedir. C vitamini tarafından zengin olan bitkinin içerisinde nişasta ve inülin maddeleri bol miktarda bulunmaktadır. 

Çiriş Otu Nerede ve Hangi Mevsimde Yetişmektedir?

Bu faydalı bitki daha çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde daha sık bulunmaktadır. Dayanıklı bir yapıya sahip olması birçok şehirde görülmesini sağlamaktadır. Nisan ve Temmuz ayları arasında toplanabilen bitki, uzun vadeli kullanımı için toplandıktan sonra derin dondurucu da bekletilerek, maksimum üç ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. 

Etiketler

Sağlık  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat