16 Şubat 2022 17:00 Güncelleme : 16 Şubat 2022 14:23

Bu Haber En Çok Esnafı Sevindirecek! Elektrik Faturalarına Yeni Düzenleme Geliyor

Bu Haber En Çok Esnafı Sevindirecek! Elektrik Faturalarına Yeni Düzenleme Geliyor

Elektrik faturalarına gelen zamlardan dolayı vatandaş özellikle esnaf isyan bayrağını çekmiş durumda. Birçok esnaf son gelen elektrik faturalarından kaynaklı dükkanların kepenklerini indirdi. Bunun üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı elektrik faturaları kapsamında yeni düzenlemeler getirileceğini dile getirdi. Birçok farklı konunun içerisinde yer aldığı sunulacak bu paket Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kısa süre içersinde sunulacak. O eki bu paketin detaylarında neler var? İşte vatandaşı en çok da esnafı sevindirecek elektrik faturası düzenleme kapsamında ki detaylar…

Elektrik faturalarına karşın çıkan isyanlar sonucunda faturalarda düzenlemeler yapılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklandı. Hem ticari işletmeler kapsamında hem de konut kapsamında elektrik faturalarına yeni düzenlemeler getirileceği ve faturaların hafiflemesine yönelik yeni çalışmalar yapılacağı açıklandı. Yeni edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘a sunulacak olan çalışma toplamda beş başlıktan oluşuyor.
 

%18’lik KDV Oranının Düşürülmesi

Beş başlığın ilk başlığında faturalar kapsamında uygulanan %18’lik KDV oranını düşürülmesi planlanıyor. Yapılacak bu düşürmelerden sonra faturaların daha da hafifleyeceği konuşuluyor.

Yoksul Olan Ailelere Verilen Desteklerde Artış

Yoksul olan ailelere verilen desteğin artması kapsamında bir başlıkta önerilen paketin içerisine eklendi. Gelen faturayı ödemek de oldukça zor. İki kişilik bir aileye şu anlık ortalama olarak destek 103 Türk Lirası veriliyor. Ancak bu düzenleme kapsamında verilecek olan miktarın artırılması hedefleniyor. 

Çarpan Miktarında Belirli Değişiklikler Yapılabilir

Elektrik faturaları kapsamında gelen faturaların günü çarpan miktarında belirle değişikliklere giderilmesi öngörülenler arasında. Söylentiler arasında bir miktar da olsa düşün yapılacağı söylentiler arasında.

Çarpan Miktarında Belirli Değişiklikler Yapılabilir

Sanayi ve Ticari Elektrik Abonelerine Belirli Düzenlemeler

Son olarak ise sanayi ve ticari elektrik abonelerine belirli düzenlemeler getirileceği yine önerilen paket arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’a sunulan paket onaylandığı taktirde faturalanmalar düşüşe geçecek.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış