17 Şubat 2022 14:50 Güncelleme : 17 Şubat 2022 14:51

Bu Su Böreğini Bir Kez Yiyen Bağımlısı Oluyor! İşte Bol Peynirli Ev Usulü Su Böreği Tarifi!

Bu Su Böreğini Bir Kez Yiyen Bağımlısı Oluyor! İşte Bol Peynirli Ev Usulü Su Böreği Tarifi!

Sıcak çayın yanında en iyi gidecek doyurucu lezzet su böreğinin orijinal tarifi bu haberde! İşte lokum gibi ve bol peynirli su böreği tarifi!

En çok sevilen böreklerin başında su böreği gelir. İnsanlar sabah işe giderken börekçilere akın ederek sıcak çaylarının yanında sıcak su böreğinden yerler. Evlerde ise anneler çocuklarına okula götürmeleri için bol peynirli su böreği yaparlar. Ayrıca meşhur günlerin vazgeçilmezleri arasında da her zaman yerini alır. Peki lezzetli bir su böreği için hangi aşamalar takip edilmelidir. İşte bol peynirli ev usulü su böreği tarifi!

Peynirli Su Böreği Tarifi Malzemeleri

Hamuru için;

- Altı tane yumurta
- Bir çay bardağı kadar su
- Bir yemek kaşığı kadar tuz
- Aldığı kadar un

İç harcı için;

- Köy peyniri
- Yarım kilo kadar tereyağı
- Yarım demet kadar maydanoz

Haşlamak için;

- Bol su
- Tuz 

Peynirli Su Böreği Tarifi Malzemeleri

Peynirli Su Böreği Tarifi Yapılışı

İlk olarak derin bir kabın içine yumurtalar kırılır ve üzerine su ilave edilerek karıştırılır. Daha sonra üzerine tuz ve un ilave edilerek sert bir hamur olana kadar iyice yoğurulur. Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra yumurtadan biraz büyük olacak şekilde parçalar ayrılır.

Her bir parça bezeler haline getirilir ve bir kenara dizilir. Üzerine ise hafif nemli bir ince tülbent örtülür. Bu şekilde su böreği hamuru yarım saat kadar dinlendirilir. Sonra peynir ve maydanoz birbiri ile harman yapılır. Bir yandan da uygun bir tavada tereyağı eritilir.

Dinlenen hamurlar teker teker merdane ya da oklava yardımı ile unlanarak açılır. 4 tane açtıktan sonra geniş bir tencerenin içine su koyup kaynatılır ve içine tuz atılır. Tuz atılmazsa hamurlar çıkartılırken parçalanma olur. Sonra yufkalar yavaşça kaynayan tuzlu suyun içine bırakılır.

Tahta kaşıkla yufkaların üzerine su atılarak yapışmaları önlenir. Islanan yufkalara soğuk su dolu kabın içine alınır. Sonra fazla suyu süzülerek altı yağlanmış tepsiye buruşuk şekilde yayılır. Her üç yufkada bir soğuk su değiştirilir. 4 yufka aynı işlemden geçtikten sonra üzerine peynir ve tereyağı gezdirilir.

Sonra bir dört kat daha çıkarak üzerine peynir ve tereyağı gezdirilir. Son dört kattan sonra üste en üste yine tereyağı gezdirilir. Sonra dilim dilim kesilerek önceden ısıtılmış 200 derecelik ısıdaki fırında üstü kızarıncaya kadar pişirilir.

Peynirli Su Böreği Tarifi Yapılışı

Etiketler

Yemek Tarifleri  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış