13 Ağustos 2022 13:39 Güncelleme : 13 Ağustos 2022 13:39

Bu yöntemi bilenler karpuzun iyisini yiyor! İşte bal gibi karpuzları seçmenin kolay püf noktaları

Bu yöntemi bilenler karpuzun iyisini yiyor! İşte bal gibi karpuzları seçmenin kolay püf noktaları

Yaz aylarının en sevilen ve en serinleten lezzetlerinden biri olan karpuzu iyi seçmek istiyorsanız bu püf noktalara dikkat edin. Doğru ve etkili bu püf noktalarının ardından kesmece karpuz almaya son vereceksiniz. Peki, bu püf noktaları nelerdir?

Aldığımız karpuzların kötü çıkması ya da lezzetsiz olması istenmeyen durumlardan biridir. Ücret ödeyerek aldığımız bu karpuzların iyi çıkmasını istiyorsak bu püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Basit ve etkili olan püf noktalarıyla birlikte artık karpuzumuz çöpe gitmeyecek ve lezzetli mi lezzetli bir karpuz yiyeceğiz. İşte karpuz seçerken dikkat etmemiz gereken o püf noktaları…

Karpuz seçerken nelere dikkat edilmeli?

Karpuz seçmeden önce sarı bir bölgenin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sarı renk karpuzun büyüme aşamasındayken toprağa temas eden bölgesidir. Bu bölgenin koyu olması toprakta daha uzun süre kaldığını göstermektedir. Bunun yanında karpuzun dış kabuğu da karpuz seçerken önemli noktalardan biridir. Parlak karpuzlar toprakta daha az durduklarını gösterir. Toprakta uzun süre kalan karpuzların genelde kabuğu mat olmaktadır. Karpuz seçerken sesine de dikkat etmemiz gerekir. Karpuzdan çıkan ses yumuşak ve donuk bir sesse o karpuzun bozulmaya başladığını anlayabiliriz.

Bunun yanında karpuzun sapı da iyi bir karpuz seçmek için önemli ipuçları barındırır. Karpuzun sapı kuru ve kahverengiyse bu da karpuzun olgun bir karpuz olduğunu göstermektedir. Sap kısmı sağlam ve yeşil renkteyse erken hasat edildiğini göstermektedir. Bu yüzden olgunlaşmış karpuz almak için sap kısımlarını kontrol edebilirsiniz.

Karpuz seçerken nelere dikkat edilmeli?

İyi bir karpuz nasıl olmalıdır?

Karpuzun dış kabuğunda bulunan damarlar da bizlere ipucu vermektedir. Sarı ve kahverengi damlar karpuzun büyüme aşamasındayken arıları beslediği anlamına gelmektedir. Bu da karpuzunuzun tatlı olduğunu göstermektedir. Karpuz seçerken ağırlığına da dikkat etmemiz gerekir. Ağırlığı fazla olan karpuzlar olgun, sulu ve tatlıdır. Oval karpuzlar erkek olurken, yuvarlak karpuzlar da dişidir. Erkek karpuzlar genel olarak sulu olurken, dişi karpuzlar da tatlı olmaktadır. Karpuzun şekli bozuksa büyüme aşamasındayken, düzensiz sulandığı ve güneş ışığını düzensiz aldığını göstermektedir.

İyi bir karpuz nasıl olmalıdır?

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat