Bursa’daki Orman Yangını 13 Saat Devam Etti!

Bursa’daki Orman Yangını 13 Saat Devam Etti!
06.08.2019 - 09:32
53
A+
A-

Bursa Orhaneli ilçesi sınırlarında bulunan Çivili Mahallesi’nde yer alan ormanlık alanda, dün sabah 09.30 civarında yangın çıktı. Bölgedeki şiddetli rüzgar sebebiyle sürekli harlanan yangın, saatlerce söndürülemedi.

Yangına hem havadan hem de karadan müdahalede bulunulurken, itfaiye erleri ve arama – kurtarma ekiplerinin alevlere müdahalede bulunabilmesi için iş makineleri ve dozerlerle birlikte yol açma çalışmaları yapıldı.

Vali Canbolat yaptığı açıklamada, Çivili Mahallesi’nde yer alan dağlık ve ormanlık alan üzerinde 5 farklı noktada yangın meydana geldiğini ifade etti. Bölgeye direkt olarak Orman Bölge Müdürlüğü, AFAD ve İtfaiye ekiplerinin sevkinin gerçekleştiğini anlatan Canbolat, 5 yangın söndürme helikopterininde bölgede faaliyet gösterdiğini, 2 adet helikopterinde yolda olduğunu, 9 farklı bölgede yangının devam ettiğini anlattı.

Her türlü müdahalenin yapıldığı bilgisini veren Canbolat, olayın çıkışıyla ilgili jandarma ekiplerinin de her yönüyle konuyu araştırmaya başladığını, ciddi bir müdahale çalışmasının yapıldığını iletti

Ayrıca çevre illerden de takviyeler yapıldığını ifade ederek, yangının 3 kilometrelik alanda yayıldığını, mesafeli yangınların var olduğunu, şuanki tespitlere göre can kaybı olmadığını fakat ormanın tahrip olduğunu ifade etti.

Canbolat, yangının çıkış sebebiyle ilgili çalışmalara da devam ettiklerini aktararak, şüphelilerin var olduğunu fakat konuşmak için çok erken olduğunu belirtti.