18 Şubat 2022 14:10 Güncelleme : 18 Şubat 2022 14:09

Canan Karatay Açıkladı! Bu Yemekler Her Derde Deva! İşte Ömrünüzü Uzatacak Mucizevi Ot

Canan Karatay Açıkladı! Bu Yemekler Her Derde Deva! İşte Ömrünüzü Uzatacak Mucizevi Ot

Sağlıklı beslenmek ve rahat bir yaşamak isteyenlere Canan Karatay'dan önemli bir tavsiye geldi. Her derde deva olan ve kolayca tüketilebilen bu yemekleri mutlaka menünüze eklemelisiniz.

Sağlıklı bir hayat yaşamak için doğru beslenmek isteyenlere tavsiyeler vermeye devam eden Canan Karatay, son yaptığı açıklama ile birlikte birçok kişinin bilmediği özel bir yemeği duyurdu. Vatandaşlar, Işkın adında ki yemeğin tarifini ve ne olduğunu öğrenmek için araştırmalara başladı.

Prof. Dr. Canan Karatay, yaptığı açıklamada Işkın Yemeğinin ne olduğunu ve faydaları hakkında kısa bilgiler verdi. Bu yemeği yumurta ile yapılarak yenilmesini tavsiye eden doktor, bu sayede C vitamini ve antioksidan açısından bol olan bir tüketimin gerçekleşeceğini duyurdu.

Bu yemeğin aynı zamanda kalp dostu olduğunu da açıklayan Karatay, sadece kalp için faydalı olmadığını aynı zamanda beyin, tiroit ve karaciğer içinde faydalı olduğunu açıkladı. 

Ekşi Işkın Otu Nedir?

Canan Karatay’ın açıklamasıyla bir anda ön plana çıkan Işkın bitkisi merak edilmeye başlandı. Soğuk hava şartlarına uygun olan bitki özellikle karasal iklimin olduğu bölgelerde daha çok yetişmektedir.

Ortalama boyutları 50 cm ile 150 cm arasında değişen bitkinin, son yıllarda giderek tüketiminin arttığı da biliniyor. Kolay yetiştirilmesinin yanında insan sağlığına çok faydalı olması bu bitkinin hem çiğ hem de pişirilerek yenmesine olanak sağlıyor. 

Ekşi Işkın Otu Nedir?

Işkın Otunun Yemeği Nasıl Yapılır?

Işkın otu çok farklı şekillerde tüketilebiliyor. Her tüketim şekli farklı açıdan insan vücuduna sayısız fayda sağlıyor. Çiğ tüketilebilen bu bitki sayesinde birçok organ daha sağlıklı bir yapıya kavuşabiliyor.

Canan Karatay'ın tavsiyesine göre bu bitki özellikle yumurta ile tüketilmelidir. Bunun için mıhlama yemeği tercih edilebilir. 1 kilo ışkın otu, 4 adet yumurta ve 1 kaşık tereyağı bu yemeği yapmak için yeterlidir.

Bunu hazırlamak için öncelikle ışkın otunu küçük küçük doğrayıp, bol su ile haşlamanız gerekiyor. Ardından tereyağı ile birlikte bir tavada kızarırken, üzerine yumurta ve tuz eklemeniz gerekiyor. Yumurta piştiği andan itibaren ocaktan almanız yemeğin hazır olması için yeterlidir. Eğer bitkileriniz tazeyse bu yemeği bitkileri haşlamadan da yapmak mümkündür. 

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış