21 Şubat 2022 18:01 Güncelleme : 21 Şubat 2022 18:01

Cemre Bahar Müjdesini Verdi! Peki Cemre Nedir? İlk Nereye Düşer?

Cemre Bahar Müjdesini Verdi! Peki Cemre Nedir? İlk Nereye Düşer?

Baharın gelişini müjdeleyen cemre düşme olayı, milyonlarca kişi tarafından takip edilmeye devam ediyor. Yeni yılda ilk cemrenin düşeceği tarih ve yer belli oldu. Yakında bahar günlerini aratmayacak havalar bizi bekliyor. İşte, cemre düşmesinin ne zaman ve nerede olacağına dair merak edilen tüm detaylar.

Halk arasında havaların ısınmasının ve baharın gelişinin müjdesi olarak bilinen cemreler, uzun yıllardır vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılmaya devam ediliyor. İnanışa göre birer hafta arayla önce havaya daha sonra suya ve son olarak toprağa düşen cemre, baharın en büyük müjdeleyicisi olarak dikkatleri çekiyor. İşte, 2022 yılında cemrelerin düşeceği tarih hakkında merak edilen tüm detaylar.

Cemre Nedir? Halk Arasında Ne Anlama Gelmektedir?

Cemre, kışın havada, suda ve karada oluşan sıcaklık yükselişine verilen isimdir. Arapçadan dilimize giren bu sözcük, kor durumunda olan ateş anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Mina Vadisi’nde Arafat’tan gelecek taşlarla oluşan yığınlara da ‘’cemre’’ adı verilmektedir. Cemre düşmesi, Türk kültüründe bahar bayramı olarak bilinen nevruzun da yaklaştığına işaret etmektedir.

Hayvancılıkla uğraşan kişiler için de çok önemli olan cemre düşmesi, soğuk nedeniyle dışarı çıkaramadıkları hayvanlarının otlaklara kavuşmaya başladıkları zamanı ve tarımla uğraşan kişiler için de toprağın işlenme zamanını ifade etmektedir. Yıllardır büyük bir merakla takip edilen cemre düşmesi, 2022 yılında da ilk müjdelerini vermeye başladı. Bakın ilk cemre ne zaman ve nereye düşmeye hazırlanıyor.

Cemre İlk Ne Zaman ve Nereye Düşecek?

Cemre düşmesi, ilkbaharın başlangıcından yedişer gün arayla önce havada daha sonra su da ve en son toprakta oluşur. Cemre düşmesinin son tarihi ise baharın gelmiş olduğunun açık habercisidir. Son günlerde soğuk havaların yerini sıcak rüzgarlara bırakmasıyla milyonlarca kişi için cemre heyecanı başlamıştır. Cemrenin düşmeye başlaması, birçok insan için umut ve kazanç anlamına geldiği için ilk nereye düşeceği ve ne zaman havaların ısınmaya başlayacağı yakından takip edilmektedir.

İnanışa göre cemrenin ne zaman düşeceğinin kesin bir tarihi olmasa da milyonlarca kişinin alışılagelmiş tarih skalası işlemeye devam etmektedir. 2022 yılında da cemre düşmesi beklenmekte ve cemrenin ilk adımlarının oluştuğu gözlemlenmektedir. 

Cemre İlk Ne Zaman ve Nereye Düşecek?

2022 Cemre Düşme Olayı Ne Zaman Gerçekleşecek?

Halk takvimi ve yıllardır süregelen inanışa göre Kasım günlerinin 100. gününden itibaren 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başladığı bilinmektedir. Cemrenin birer hafta aralıklarla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılmaktadır. Üç cemreden ilki 19 – 20 Şubat tarihlerinde havaya, ikincisi 26 – 27 Şubat tarihlerinde suya ve sonuncusu 5 – 6 Mart tarihlerinde toprağa düşer. Şimdilerde ilk cemre düşme tarihinin geçtiğini bilen milyonlarca vatandaş, ilkbaharın getireceği sıcak günleri dört gözle beklemeye başladı. 

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış