Çiftçiler için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yeni bir destek programı duyurdu. Buna göre tam 71 proje için 71 milyon değerinde hibe verilecek.

İçinde bulunduğumuz süreçte tarım ve hayvancılığın aslında ne kadar önemli olduğunu anlamış olduk. Uzun süredir tarım ve hayvancılıkta ithalata çevirdiğimiz yüzümü artık verimli arazileri ülkemizde yetiştirmeye başlayacağımız bir sürecin içerisine giriyor gibi gözüküyoruz.

Koronavirüs salgının oluşturduğu panik aslında herkese yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu göstermiş oldu. Özellikle tarım ve hayvancılıkta yerli çiftçilerimizin hibeler ve çeşitli teşvik/kolaylıklar ile desteklememiz gereken bir sürece giriyor gibi gözüküyoruz.

71 Proje 71 Milyon TL Destek

Bakan, hibelerin Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme kurumları ile beraber verileceğini söylerken IPARD – II program dahilinde sunulacak olduğu dikkatleri çekti.  Bakan Pakdermirli bu projenin temel amacının kırsal bölgelerde kalkınmayı desteklemek ve istihdam yaratmak buna paralel olarak ta kırsaldan zaten kapasitesinden çok daha fazla insanı içerisinde bulunduran büyük şehirlere daha fazla göç olmasını engelemek olduğunu dile getirdi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun uyguladığı IPARD-2 programı çerçevesinde 25 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan 8’inci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında uygun bulunan projelerin 2’nci grup sonuçlarının belli olduğunu ifade ederek, “Buna göre, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe açıklanan 71 adet projeye 71 milyon TL hibe desteği sağlanacak. Bu hibe sayesinde kırsalda 183 milyon TL tutarında yatırımın hayata geçirilmesi hedefleniyor. Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar tedbirinde açıklanan projelerin 43’ü süt işleme tesisi ve süt toplama merkezi, 3’ü kırmızı et işleme ve kesimhane, 4’ü kanatlı eti işleme ve kesimhane, 1’i su ürünleri işleme, 20’si meyve-sebze işleme ve soğuk hava deposu yatırımlarını kapsıyor” dedi.