Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği mensupları, insanları dolandırmak için arazi alım satım işiyle uğraştıkları bilinen 4 kişi takibe alındı. 20 Kişiyi ortalama 40 milyon lira dolandıran şüpheliler, insanları arazileri Katarlılara yüksek kar payıyla satacaklarını söyleyerek kendilerine inandırdılar.

Söz konusu olayı incelemeye alan ekipler, “Çiftlik Bank” sisteminde bir düzenin olduğunu ve şüphelilerin ise “Arsa Bank” olarak adlandırdıklarını tespit ettiler.

Kaçmak üzere olan şüpheli yakalandı

Aylar süren bu olayın araştırmaları sonucunda, polis ekipleri şüphelilerin izini sürerek yakalamayı başardı. Bu dolandırıcı grubunda liderleri olarak bilinen dolandırıcı gizlendiği evde kaçmak için planlar yaparken, yapılan bir baskın sonucu yakalandı.

 

Tanınmamak için kılık değiştirdi

Grubun lideri olarak bilinen dolandırıcıya “Ağa” diye hitap edildiği öğrenildi. “Arsa Bank” üzerinden dolandırdığı insanlar tarafından kendini gizlemek için imaj değiştirip, aylarca sokaklarda evi olmayan bir insan gibi gezdiği bildirildi. Grup lideri yakalandıktan sonra kurduğu bütün sistem ifadesinde anlattı. Referans aracılığıyla “Arsa Bank”‘a ilk dahil olan müşterilere para kazandırdığını ve bu vesileyle katılanların yakın çevresini, akrabalarını da bankaya dahil ettiğini dile getirdi.

Grubun elebaşı dolandırdığı insanlara arsa alım satım işiyle uğraştığını söylese de böyle bir iş yapmadığını, kazandığı paraları yasal olmayan bahis sitelerine aktardığını söyledi. Şahsi evlerinde arama yapıldıktan sonra, bol miktarda kredi kartı ve banka kartı ele geçirildi. Sonrasında yakalanan bu 4 şüpheli yargılanmak için adliyeye sevk edildiler.