Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 21 Eylül’de 1. sınıfların yüz yüze eğitime başlayacağını açıkladı. Endişeleri sebebi ile veliler çocuklarını, okul yönetimine mazeret bildirerek okula göndermeye bilecek ve eğitime uzaktan devam edebilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün yaptığı açıklamada “21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece halihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Öğrenci Devamsız Sayılmayacak

Bakan Selçuk endişeli veliler için bir devamsızlık açıklamasında bulundu. Selçuk, “Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır. Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak, azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır. Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir.” Dedi.

Önlemler Sıkı

Okullarda koronavirüse karşı alınan önlemlerden bahseden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her türlü tedbiri alıyoruz. Okul hayatını daha önce tecrübe etmemiş olan birinci sınıf öğrencilerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, titizlikle çalışılmış uyum haftası içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız. ” dedi.

Endişe Duyduklarını Belirtmeleri Yeterli

Çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler, okul yönetimine vereceği dilekçede çocuklarının sağlığı için endişeli olduklarını söylemeleri yeterli. Bu dilekçe sonucunda öğrenci devamsız sayılmayacak ve eğitimine uzaktan/online devam edebilecek.