Bir çok kişi çalışma hayatına başladığı günden itibaren emekli olarak, kendilerine ve sevdiklerine zaman ayırma hayali kurar. Bu hayal ile beraber nasıl daha erken emekli olacağını da araştırmaya başlar. Emekli olma şartını yerine getiremeyen kişiler, hizmet borçlanması yoluna gidebilir böylelikle daha erken tarihte emekli olabilirler.

Ülkemizde çalışma şartları ne yazık ki tamamen Avrupa standartlarını yakalayabilmiş durumda değil. Patronun isteğine göre uzayan mesai saatleri, maaşların ödenmesinde aksamalar, aksi yasak olsa dahi sigortası yapılmayan çalışanlar. Hal böyle olunca bir çok kişi erken emekli olarak artık inzivaya çekilip iç huzura kavuşmak istiyor.

Emekli olmak için SGK’nın belirlediği 3 sıkı şart var, hizmet süresinin tamamlanması, yaş şartının yerine getirilmesi ve primlerin ödenmesi. Fakat yaş şartını yerine getirmesine karşın hizmet süresi veya primlerini tamamlayamamış vatandaşlar emekli olamıyorlar. Eğer sizde bu durumdaysanız emekli olabilmek için hizmet borçlanmasına gidebilirsiniz.

Hizmet Borçlanması Nasıl Yapılır Şartlar Nedir?

Eğer yaş şartını karşılıyorsanız daha erken emekli olabilmek için hizmet borçlanması yoluna gidebilirsiniz böylece uzun yıllardır hayalini kurduğunuz emeklilik hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için iki farklı alternatif yer almaktadır. Kadınlarda doğum borçlanması yaparak erken emekli olma durumu söz konusudur. Kadın çalışanlar doğum borçlanması yapmaları halinde 6 yıla kadar bir süre için daha erken emekli olma hakkına sahip olabilmektedirler. Doğum yapmaları nedeni ile çalışma hayatından uzak kalma durumunda olan kadın çalışanlar bu tarihler için doğum borçlanması yapabilmektedirler.

Bazı şartlar içerisine alınmış bu yöntem için borçlanılacak dönem içerisinde sigortalı olarak çalışmış olma şartı bulunmaktadır. Ayrıca en fazla üç çocuk için borçlanma yapmak mümkündür. Kadın çalışanlar, her çocuk için 760 gün hizmet borçlanması yapabilmektedirler, buda 3 çocuk göz önüne alındığında 6 yıllık bir süreye tekamül eder.

Erkekler içinse bu seçenek askerlik borçlanması olarak adlandırılmıştır. Eğer askere gittiğiniz zamandan önce sigortanız başlatılmışsa, askerde bulunduğunuz sürenin tamamı için askerlik borçlanması gerçekleştirebilirsiniz.