Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Ankara’da İtalya Başbakanı Guiseppe Conte’yi konuk etti. Erdoğan, ikili görüşmenin etraflı bir şekilde cereyan ettiğini söyleyerek, Libya konusunu masaya yatırdıklarını ifade etti. İtalya ile ilişkilerin ve Suriye konusununda görüşüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Özel Temsilcisi’nin girişimlerinin desteklenildiğini ifade etti.

Putin ve Conte’yle birlikte Berlin’de gerçekleştirilecek olan zirveye katılacağını söyleyen Erdoğan, kararlılık vurgusu yaptı. İdlib’deki ateşkesle ilgili konuşan Erdoğan, İtalya’nın desteklerini beklediklerini Conte’ye ifade ettiğini söyledi. Putin’le birlikte ateşkes hakkında açıklama yapıldığını ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin terörle mücadeleyle ilgili çalışmalarından Conte’ye bahsettiğini söyledi.

İtalya ile ticari ilişkilere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 30 milyar dolarlık bir ticaret hacminin hedeflendiğini ifade etti. Ziyaretin ilişkilere ivme kazandıracağına inandığını vurgulayan Erdoğan, Avrupa Şampiyonası’nın açılış maçı olan İtalya-Türkiye maçını Conte ile beraber izleyeceğini söyledi.

Sportmence bir maç olmasını dileyen Erdoğan, iki takımada başarılar diledi. Libya konusuna değinen Erdoğan, İtalya’nın Türkiye’ye kredibilite ve inandırıcılık sağladığını ifade ederek, Berlin Konferansı’nda Türkiye’nin çözümün bir parçası olarak var olacağını ifade etti. Libya’lıların müreffeh ve demokratik bir yaşam için İtalya gibi bir müttefike sahip olduğunu söyleyen

Erdoğan, ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine inandığını vurguladı. İtalyan Başbakan Conte ise  iki ülke arasında diyaloğun önemine dikkat çekerek, gündemdeki sorunların çözümü için ziyaretin önemli olduğunu vurguladı. İtalyan yatırımcıların Türkiye ile çalışmaktan memnun olduğunu dile getiren Conte, işbirliğinin sürdürüleceğini ifade etti.