Kabine bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantıda kabine özellikle, Doğu Akdeniz’de tarafımıza yapılan provakosyanları ve artan koronavirüs vakaları değerlendirilecek.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Cumhurbaşkanı Kabinesi ile birlikte kritik bir toplantı düzenlenecek. Uzun süredir artan ve bu artışın önüne geçilemeyen koronavirüs vakaları değerlendirilecek, bu konu özelinde alınabilecek yeni önlemler, kısıtlamalar ve tedbirler masaya yatırılacak. Erdoğan’ın iş yerleri ve sokaklarda maske, mesafe ve temizlik denetimlerinin artırılması mesajını vereceği kaydedildi.

Doğu Akdeniz Meselesi Kritik

Toplantıda özellikle Yunanistan, Fransa ve Türkiye üçgeninde oluşan Doğu Akdeniz meselesinin tartışılması bekleniyor. Son dönemde Fransa desteğiyle Yunanistan’ın mavi vatanda Türkiye’ye karşı arttırdığı provakasyon ve Fransa’nın politik baskısı, kabine tarafından özel olarak değerlendirilecek gibi ayrıca kabinede, Yunanistan’ın Ege’deki hukuk ihlalleri” başlığında da özel bir değerlendirme yapılması bekleniyor.

Dış İlişkiler Değerlendirilecek

Erdoğan önderliğinde toplanan, Cumhurbaşkanı Kabinesi ayrıca dış ilişkilerin mevcut durumu ve bu olağan duruma karşı nasıl bir yol izleneceğini masaya yatıracak. Erdoğan’ın da kabineye hem Almanya Başbakanı Angela Merkel hem de Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Es-Serrac ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi vereceği kaydedildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da Libya’daki gelişmelere dair görüşlerini aktarması beklenirken Sirte-Cufra’daki son hamleler de ele alınacak. Libya konusunda temaslarda bulunmak üzere Rusya’ya giden heyetin değerlendirmeleri de görüşülecek.

Koronavirüs Denetimleri Sıkılaşıyor

Artan koronavirüs vakaları da toplantının bir diğer gündemi olacak. Salgının önlenmesi için getirilebilecek ek tedbirler görüşülecek; sokaklardaki maske-mesafe-temizlik denetimleri artırılacak.