Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı Şehir ve Güvenlik Sempozyumu’nda konuştu. Erdoğan, şehir kavramının insanlık tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu vurgularken, “bizim medeniyetimizde şehir cennet tasavvurunun bir parçasıdır.” dedi.

Sayıları 20 bini bulan bekçilerin vatandaşların huzuru için çalıştığını ifade eden Erdoğan, mahalle kültürünün etkisini artırmayı hedeflediklerini belirtti. Şehir güvenliklerine de değinen Cumhurbaşkanı, eskiden şehirlerin güvenlik için surlar içine alındığını günümüzde bunun mümkün olmadığını söyledi.

İç güvenliğin kolluk güçleriyle sağlandığını belirten Erdoğan, her ülke ve toplumun ihtiyaçlarına uygun çözümlere imza atması gerektiğini ifade etti ve dünyadaki tüm örneklerin inceleneceğini, uygun güvenlik önlemlerinin alınacağını bildirdi. Türkiye’nin ileri seviyeye ulaştığını belirten Cumhurbaşkanı, sosyolojik ve demokratik bir yapıya ulaşıldığını söyledi. Erdoğan, nüfus kalitesinin yükseltildiğini, konut ihtiyacının karşılandığını ve sürdürüleceğini söyledi.

Yatay Mimariye Dikkat Çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirleşmede inşaatların inşasında ve ihyasında bütün kalemin vatandaşlarda olduğunu ve kararlı bir duruş istedi. Dikey mimari ile şehirlere ihanet edileceğini savunan Erdoğan, yatay mimari ile medeniyetin inşa edileceğini söyledi. Erdoğan, “Yatay mimari ile şehirleşmenin ne olduğunu dünyaya gösterme imkanı buluruz.” dedi.

Batıyla İlgili Sözler!

Türkiye’nin milli projelerinin çok geniş olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, 2023 hedefleri için çalışacaklarını ifade etti. Batılı ülkelerin savrulma yaşadığına demeçlerinde yer veren cumhurbaşkanı, batılı ülkeleri musibetlerin beklediğini belirtti, batının çifte standartta bulunduğunu ve mülteci krizinde gerekli adımların atılmadığını söyledi. Kapılarını açmanın işlerine gelmediğini ve kendilerinin medeniyeti ve inancı gereği mültecilere kapı açtığını söyleyen Erdoğan, batının yaptığı gibi dikenli teller, bariyerlerin oluşturulmayacağını belirtti. Erdoğan “Keseleri dolu olabilir ama gönülleri çoraktır.” dedi.