Bilindiği üzere koronavirüs salgını sebebi ile 3 aylık işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı kararı ile getirilmişti, gene Cumhurbaşkanı kararı ile bu yasak 2 ay daha uzatıldı.

Bugün resmi gazetede yayınlanan 4847 sayılı İş Kanunu kapsamında 3 ay olarak belirlenmiş 3 aylık işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı kararı ile 17 Eylül 2020’den itibaren olmak üzere uzatıldı.

Çin’de başlayan yeni tip koronavirüs salgının ülkemizde yayılması da geç olmadı koronavirüsün dünya da ve ülkemizde büyük olumsuzlukta ekonomik etkileri oldu. Dünya’nın bütün büyük gelişmiş ekonomileri yılın ikinci çeyreğinde küçüldü, buna gelişmekte olan ülkelerde dahil oldu öyle ki Türkiye ekonomisi de ikinci çeyrekte daraldı.

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için Cumhurbaşkanı kararnamesi ile işten çıkarmalar yasaklanmıştı. 3 aylık yasak süresi Cumhurbaşkanı kararı ile 2 ay daha uzatılmış oldu, karar ise 17 Eylül 2020’den itibaren uygulanacak.

17 Ağustos’da 1 Ay Daha Uzatılma Kararı Alınmıştı

İş Kanunu’na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemesi yasaklandı. İşverene, çalışanı 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına da bu süreleri, 30 Haziran 2021’e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verildi. Bu madde uyarınca, 17 Nisan’da uygulanmaya başlayan işten çıkarma yasağı, 17 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere 1 aylığına uzatılmıştı.