Karonavirüs vaka sayılarının son günlerde ülkemizde hızla artması sebebiyle, bir çok konuda yeni kurallar ve kısıtlamalar getirilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye genelinde yeni koronavirüs kısıtlamaları 4 Eylül günü uygulanmaya başlayacaktı ve bugün itibari ile kısıtlamalar başlamış oldu işte yeni önlemler.

Koronavirüs vaka sayısı son haftalarda ülkemizde endişe verici şekilde yükseliyor öyle ki 3 Eylül’de Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre ülkemizde günlük vaka sayısı 1600 kişiyi aşarak 1700’e merdiven dayadı. Hal böyle olunca toplum sağlığını korumak adına ilk önce Valilikler ve İçişleri Bakanlığı belirli bölgelerde sonrada bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi 81 İli kapsayacak kısıtlamaları başlattı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderildi. Gönderilen genelgede 81 ilde sokak/köy düğünleri, kına, kız alma, nişan ve sünnet düğünü gibi etkinlikler 4 Eylül tarihinden itibaren yasaklandı.

İşte Genelgeye Göre Uyulması Gereken Yasaklar

  • Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek.
  • Ancak nikah merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanmasının sağlanacak.
  • Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.
  • Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına, hiçbir şekilde izin verilmeyecek.
  • Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.
  • Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikah törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.
  • İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikah merasimi şeklindeki düğün ve nikahlarda, bu genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce valiliklere gönderilen genelge ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.