Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yıl mesajı yayımlayarak, 2019 yılında yaşanılanlara dikkat çekti. 2020 yılından beklentilerine de değinen Erdoğan,  “2019 yılını geride bırakıyor, inşallah, çok daha güzel gelişmeleri hep birlikte yaşayacağımız 2020 yılına giriyoruz. ” dedi. Erdoğan , her yıl olduğu gibi 2019 yılında da verimli çalışmalar yaptıklarını, 2019 yılını önemli program ve hizmetlerle değerlendirdiklerini ifade etti.

31 Mart Seçimleri,Fırat Kalkanı Harekatı, Barış Pınarı Harekatı, yapılan hizmet ve yenilikler, yargı reformu, İstanbul Havalimanı, Libya tezkeresi ve yerli otomobil gibi konulara değinen Erdoğan, birlik ve dayanışma vurgusu yaptı. Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal’in “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. ” anlayışıyla mücadele yürütüldüğünü belirtti.

Erdoğan “Dün Türkiye’yi kaosla, terörle,darbeyle, krizle, istikrarsızlıkla tehdit edenler, bugün attığımız adımlar karşısındaki çaresizliklerini itiraf ediyor, uzlaşma yolları arıyor.” dedi. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı gerçekleştirilen yerli otomobilede değinen cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022’de satışa çıkacak otomobilin heyecanla bekleneceğini ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı ve Fırat Kalkanı Harekatları’yla ülke sınırlarının terörden arındırıldığını vurguladı. Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatı’yla 4 bin kilometrekarelik bir bölgenin terörden arındırıldığını, Barış Pınarı Harekatıyla yaklaşık 4 bin 300 kilometrekarelik bir alanın teröristlerden temizlendiğini belirtti.

Türkiye’nin Akdeniz’deki etkinliği konusunda adımlar atıldığını bildiren cumhurbaşkanı, Libya ile yapılan anlaşmayı stratejik başarı olarak niteledi. Konut talebi olduğu sürece projeler ortaya konulacağını ifade eden Erdoğan, böylece toplu konut projelerinin devamına ilişkin demeçte bulunmuş oldu.