Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, dün Yunanistan’ın yaptığı 12 mil çıkışı hakkında sert açıklamalarda bulundu ve Avrupa’ya çağrıda bulundu. Oktay ” Bunu kabul etmemizi mi bekliyorsunuz? Bu savaş sebebi olmayacak da ne olacak?” dedi.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin hakkının gasp edilme teşebbüsü nedeniyle uzun süredir Türkiye ve Avrupa Birliği arasında gerginlik sürüyor. Özellikle Fransa’nın, Yunanistan’ı desteklemesiyle Yunan donanmaları Akdeniz’de bizim kıta sahanlığımızı ihlal edecek hamleler yapmaya kalkıyor. Deniz kuvvetlerimiz gereken cevabı verdiği gibi geçtiğimiz gün Yunan F-16’larının Akdeniz’de sınırımızı ihlal etmeye çalışması ardından Türk Hava Kuvvetlerine ait f-16 uçaklarımızın Yunan hava kuvvetlerine ait uçaklara temassız müdehalesi ile sınırlarımıza yaklaşmak isterken çıkarılma videosu Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanmıştı.

Tüm bunlar ışığında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yunanistan ile yaşanan Doğu Akdeniz ve Ege krizi hakkında açıklamalarda bulundu.

Ne Pahasına Olursa Olsun

Oktay, “Türkiye ne pahasına olursa olsun Doğu Akdeniz’in her metrekaresinde, o suyun her metreküpünde haklarını koruyacaktır. Avrupa’ya söylediğimiz şu, Doğu Akdeniz de dahil olmak üzere Egeler de dahil olmak üzere Türkiye haklarından kesinlikle vazgeçmeyecektir” dedi.

Önemli Açıklamalar

Fuat Oktay aslında mağdur edilmeye çalışılan tarafın Türkiye olduğunu açıkladı ve AB’ye hakkaniyet çağrısında bulundu.

“(AB’den) Hakkaniyet bekliyoruz. Bu hakkaniyet çerçevesinde de Türkiye’nin geri adım atmasını kimse beklemesin.”

“(Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmak istemesi) Bunu kabul etmemizi mi bekliyorsunuz? Bu savaş sebebi olmayacak da ne olacak?”

“Ne yazık ki Avrupa’nın, Türkiye’nin lehine, çıkarlarımıza olan hiçbir konuda yanımızda olmayı bırakın tepki vermediğini pek hatırlamıyoruz.”

“Milletimiz söz konusu bağımsızlığı, istiklali, özgürlüğü olduğunda hiçbir şey dinlemez. Bedel ödemekmiş, şuymuş, buymuş umurunda bile olmaz.”