ORC’nin yaptığı ankette Cumhurbaşkanlığı seçimi ankete konu edildi. Ankette Recep Tayyip Erdoğan ve Ekrem İmamoğlu’nun seçimde aday olması durumunda oyların kime verileceğine ilişkin görüş istendi. Ankette Erdoğan oyların yüzde 50,9’unu alırken, İmamoğlu, yüzde 34,2 oy alabildi. Anket 28-31 Aralık tarihleri arasında 36 şehirde 2 bin 980 kişiye yapıldı.

Parti ve şahıs bazlı yapılan ankette Cumhurbaşkanlığı seçimine Recep Tayyip Erdoğan ve Ekrem İmamoğlu’nun aday olarak katılması durumunda hangisinin tercih edileceği sorusu soruldu. Parti bazında oyların kime verileğininde sorulduğu seçim anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Kişi bazında seçim anketinde oyların yüzde 50,9’unu alan Recep Tayyip Erdoğan birinci olurken, oyların yüzde 34,2’sini alan Ekrem İmamoğlu ikinci sırada yer aldı.

Parti bazında oy tercihlerinde de AK Parti birinci sırada yer aldı. Ankette oyların yüzde 31’ini AK Parti, yüzde 23,4’ünü CHP, yüzde 14,1’ini MHP, yüzde 8’ini HDP, yüzde 4,2’sini İYİ Parti, yüzde 1,9’unu ise Gelecek Partisi aldı. Anket sonuçlarına göre AK Partinin oylarında 2018 genel seçimlerine göre yüzde 11’lik bir düşüş yaşandığı göze çarptı. AK Parti’nin en çok oy kaybettiği iller, Kayseri,Aydın, Bilecik, Batman, Manisa, Antalya ve Bursa olarak belirlendi.

Anket katılımcıları ayrıca Recep Tayyip Erdoğan ve Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı seçimine katılması durumunda Erdoğan’ın yüzde 50,2, Akşener’inse yüzde 38 oranında oy alacağı görüşünü bildirdi. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kurulacak olan yeni partisinin seçim sonuçlarına etkisinin değerlendirildiği bir soruda ise değişikliğe neden olmaz oyu yüzde 81,2, neden olur oyu yüzde 8,5 oy aldı.