Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara’da Gazi Üniversitesi 2019 – 2020 Akademik Yıl Açılış Töreni’nde önemli açıklamalar altına imza attı.

Fırat Kalkanı ve Afrin Güvenli bölgelerine toplam olarak 370.000 mültecinin Türkiye’den gönüllü olarak geri döndüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şimdi sırada Fırat’ın doğusunda güvenli bölgeyi oluşturmanın olduğunu belirtti.

Türkiye’nin güney sınırlarını tehdit eden terör unsurlarına hadlerinin bildirileceğini sözlerine ekleyen Oktay, hem de Türkiye’de yer alan Suriyeli mültecilerin gönüllü bir şekilde ülkelerine dönmelerine fırsat sağlayacağını açıkladı.

Uluslararası Camiaya Konuştu

Uluslararası camiaya mesajımız nettir diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin tehditlerle hareket edecek bir ülke olmadığını, söz konusu Türkiye’nin güvenliğiyse; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği gibi Türkiye’nin kendi yolunu kendinin belirleyeceğini,kendi göbeğini kendinin keseceğini ifade etti.

Hiçbir şartla kendi sınırlarının hemen bitişiğinde bulunan bir terör koridoru ve terör devleti oluşturulmasına izin vermeyeceğini ve asla müsaade etmeyeceğini, bedeli ne olursa olsun buna izin vermeyeceklerini açıkladı.