Bir çok spor yapan ya da yapmayan kişi zaman zaman kollarının küçük kalmasından şikayet eder, bu küçüklüğün sebebi gün içerisinde bicepslerimizin yani pazu dediğimiz kol kaslarımızın sürekli çalışması ve yıkıma uğramasıdır. Sürekli çalışan bu kaslar zaten gerekli strese ve mağruz kalır yani bizim yapacağımız antremanlara aslında önceden adapte olmuştur.

 

Bu yazımızda kaslarını doğrudan ve dolaylı yoldan büyütecek 2 temel sayılacak egzersizden bahsedeceğiz. Böylece kaslarınıza gerekli gerili verecek ve hacimlenmesini sağlayabileceksiniz.

1 Barbell CURL

Bir çok kişinin bildiği oldschool olarak nitelendirilen ve popüler olan bu hareket ne yazık ki günümüz salonlarında alışılmışın dışına çıkma furyası sebebi ile es geçiliyor. Fakat unutmamamız lazım ki konu vücut geliştirme olunca her zaman basit ve harekete konsantre olup gerekli gerilimi kaslarınıza verebileceğiniz hareketler avantajlıdır. Barbel CURL hareketi ön kol kaslarınıza gerekli gerilimi verebileceğiniz ve sürekli kilo arttırarak bu gerilimi sürdürmeye olanak sağlayan bir harekettir. Düzenli olarak gelişmenize göre arttıracağınız minik ağırlıklar dahi kaslarınızı yeterince uyarmanızı sağlayarak büyümesine katkı sunacaktır. Barberll Curl hareketinde her ne kadar baştan sona nizami yapılması gerektiği söylensede tüm vücudunuzdan güç alabilir, bacaklarınızı bile yeterli gücü hareketin içerisine sokabilirsiniz.

2 Squat

Biliyoruz her yerde karşımıza çıkıyor ve öneriliyor. Fakat Squat temel olarak cuadriceps kaslarımızı çalıştırmaya yönelik bir hareket olsa da aslında kollarımızda bu esnada aktive olarak hareketi destekleyebiliyor. Yapısı gereği yüksek ağırlıklara çıkılabilen squat egzersizi kollarımızında bu ağırlık sayesinde büyümesine yardımcı oluyor.

Bacak egzersizleri vücuttaki büyüme hormonunun salgılanmasını ciddi katkı sağlıyor. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Squat egzersizi kollarınızın büyümesine dolaylı yoldan büyük katkı sağlıyor. Büyüme hormonunuzun fazla salgılanması tüm vücudunuzdaki gelişimi elbette olumlu yönden etkiliyor. Böylece zaten Barbell CURL ile gerekli gerilimi vererek yırtılmaları sağladığınız kaslarınız büyüme hormonu sayesinde daha çabuk toparlanıyor ve hacimleniyor.