Elazığ’ın Harput ilçesinde defineciler, suçüstü yakalanarak göz altına alındı. Kaçak kazı yaptıkları belirlenen defineciler yerin 35 metre altında suçüstü yakalandılar. Harput Mahallesi, UNESCO tarafından Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınmıştı. Mahallenin Pancarlı bölgesinde kazı yapan N.Y,B.Y ve R.Y, olay yerinde jandarma tarafından kıskıvrak yakalandı. Gözaltına alınan definecilerin soruşturmaları sürdürülüyor.

Harput Neresidir?

Harput, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nün güneyinde yer alan, çevresinde yapılan kazı ve araştırmalara göre tarihi Paleolitik Çağ’a kadar dayanmaktadır. Harput,  Anadolu’nun önemli yerleşim merkezlerinden biridir.  Urartulara, sonrasında Pers, Roma, Bizans, Selçuklular, Beylikler ve Osmanlılar gibi devletler yaşamıştır.  Devletlerin kültürel, tarihi mirasları günümüze kadar ulaşmıştır. 2016 yılı Mayıs ayında bulunan Harput kabartması, Harput İç Kalesi, Roma Kaya Mezarları, Meryem Ana Kilisesi, Harput Ulu Camii, Sare Hatun Camii devletlere ait eserlerdendir.
Harput tarihi yapısıyla, farklı dinlere ev sahipliğiyle, farklı kültürlere ev sahipliğiyle kültürel bir bölge olarak bölgedeki yerini almıştır. UNESCO tarafından, Kürsübaşı geleneği somut olmayan kültür varlığı olarak tescillenmiştir. Dünyanın en eski kiliselerinden olan Meryem Ana Kilisesi, Arap Baba, Fethi Baba gibi dinler tarihi açısından önemli değerlere sahiptir.