Devlet Muhtaç Asker Aileleri İçin Ödeme Yapıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, zorunlu askerlik hizmeti yapmakta olan erlerin ailelerine düzenli nakit yardımı yapıyor. "Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı" adı verilen bu destek programında 2 ayda bir 550 TL ödeme yapılıyor. Programdan yararlanmak isteyen ailelerde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3'inden daha düşük olması gerekiyor.
Devlet Muhtaç Asker Aileleri İçin Ödeme Yapıyor!
Ekonomi, Gündem 19 Temmuz 2019 15:27

“Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı” kapsamında ailelere yapılan 2 ayda bir 550 TL yardımı, muhtaç ailelere azda olsa destek oluyor. Aylık 275 TL’ye denk gelen söz konusu ücretlerin yanı sıra eğer asker evliyse ve çocuğu varsa her ay 100 TL’de eğitim ödemesi veriliyor.

Hangi Aile Bireyleri Alabilir?

Eğer askere giden kişi evliyse, nikahlı eşi başvuruda bulunabiliyor. Eğer bekarsa askerin annesi öncelikli olarak başvuruda bulunabiliyor. Eğer anne vefat etmişse, bu durumda babaya başvuru hakkı doğuyor. Eğer bekar askerin anne ya da babası boşanmışsa, askerin ikamet ettiği aile bireyi başvuru yapabiliyor.

Başvurular Nereye Yapılacak?

Başvurular şehirlerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlıklara bağlı olarak hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gerçekleşttirilmektedir. Söz konusu vakıfta oluşturulan Vakıf Mütevelli Heyeti ailenin araştırmasını yapıp uygun gördüğü takdirde 2 aylık asker desteğini hesaplara yatırıyor.

Gerekli Belgeler Neler?

Söz konusu yardımı almak için başvuru yaparken yalnızca başvuran kişinin T.C. kimlik kartı olması gerekiyor. Farklı bir belgeye gerek olmuyor.

Para Nereye Yatırılıyor?

Aylık 275 olmak üzere 2 ayda bir 550 TL muhtaç asker ailelerinin hesabına yatırılıyor. Paralar ise PTT aracılığıyla asker ailelerine veriliyor.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com