Sosyal devlet anlayışı ile çalışmalarını sürdüren Türkiye Cumhuriyeti Devleti, vatandaşlarının bu sıkıntılı dönemde elinden tutmak için adımlar atmaya devam ediyor. Konut, sağlık, iş yeri, gıda gibi alanlarda bir çok paket ve yardımı devreye sokan hükümet yeni yardımları da listeye alıyor. Gerekli şartları sağlayan 65 yaş üstü vatandaşlar 627 Lira yardım alabilecek.

Bulunduğunuz İl yada İlçe’de olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak gelir testi yaptırmanız gerekiyor, bu yapılan gelir testinde eğer kriterlere uyuyorsa ve 65 yaşındaysanız her ay devletten 672 TL yoksulluk maaşı alabilirsiniz.

Şartlar Nedir?

Devletin ödediği 627 TL yardımı alabilmek için öncelikle 65 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Devletin sunduğu bu yardım sabit bir geliri, maaşı olmayan hayatını idame ettirecek kadar dahi bir birikim ya da maaşı olmayan vatandaşları korumaya almak için oluşturulan bir sosyal yardım türü. Yani SGK’dan bir maaş yada yardım almıyorsanız yada daha farklı bir STK, kamu kurumundan maaş almıyorsanız bu maaşı almaya hak kazanıyorsunuz.

Eğer bu şartları sağlıyorsanız ilk önce bulunduğunuz bölgede bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmanız gerekiyor. Vakıf sizden belirli bilgileri temin ettikten sonra bir gelir testine sokuyor eğer Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığın’nın belirlediği kriterleri sağlıyorsanız bu yardımı almaya hak kazanıyorsunuz.

Ödeme Ne Kadar?

65 yaş aylığı 1 Ocak itibarıyla 672 TL’ye çıkı. Aralık 2019’da 637 TL’ydi. Üç ayda bir yapılan ödeme artık her ay yapılıyor.

Yardım Hesaba Ne Zaman Yatıyor?

Doğum tarihinin son rakamı 0-5 arası olanlar 5’inde, 1-6 arası olanlar 6’sında, 2-7 arasında olanlar 7’sinde, 3-8 olanlar 8’inde, 4-9 arası olanlar 9’unda ödeme alır.