Dilini Gözüyle Birleştiren Şair “Pakize Akçakır”

Dilini Gözüyle Birleştiren Şair “Pakize Akçakır”
20.10.2016 - 00:09
121
A+
A-

İlk kez Smyma ‘nın kalemleri etkinliğinde bir araya gelerek şiir ve yerel tohumculuk üzerine sohbet ettiğimiz; Şair, Fotoğraf Sanatçısı, Aile Çiftçisi, üçüncü üniversitesine AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans öğrencisi olarak devam eden Pakize Akçakır bu haftaki konuğumuz.

Ortaokul yıllarında şiir yazmaya başlayan şairimiz üniversite öğrenciliği döneminde ise fotoğrafçılık eğitimi almaya başlamıştır. Daha o yollarda şiirle fotoğrafı buluşturmayı düşünen şairimiz Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Grafik Anabilim Dalı Yrd.Doç.Dr. Ahmet İmançer’den, Özer Sanat Atölyesi’nde Cengiz Özer ve Özgün Özer’den fotoğrafçılık eğitimi almıştır. Ege Üniversitesi Doğa Gözlem Topluluğu öğrencileri ile sanat çalışmaları üretip, kanna sergiler düzenlemiştir. Fotoğrafları; “İzmir’in Kuşları” adlı kitapta, Türk Bilim Dergisinde yayınlanmış, 16 karma fotoğraf sergisinde de yer almıştır.

İki şiir kitabı bulunan Pakize Akçakır ilk şiir kitabı olan “Kendimce” yi ailesine atfetmiş, okuyucuyla buluşması ise 2016 yılında “Şiir Gibi Beyaz Güvercinim” kitabıyla olmuştur. Şiirlerinde, çocukluk anıları, düşleri, sevileri, özlemlerinin yanı sıra doğa sevgisini aşkla harmanlamıştır. Kendisiyle çatışması, çevresini sorgulaması, geçmişte yaşadıkları ve geleceğe iyimserlikle bakması şiirlerine de yansımıştır. Kitabı elinize aldığınızda hakim duygunun iyimserlik olduğunu, okuyucuya bu duyguyu aşıladığım hemen hissedeceksiniz. Şiirindeki iyimserliği ise;

“Şiir gibi bir dünya olmak, dikenli yeşili cilveli kırmızısıyla,

ne seni, ne onun ne de başka birinin hikayesi, şimdiki hikayem belli,

şiir gibi hayal dolu, hayat dolu yaşama merakı benimki.”

dizeleriyle anlatmıştır. Pakize Akçakır şiirlerini; Bir nefeste okunması düşüncesiyle, karma sergilerinde kullandığı güvercin fotoğraflarıyla düzenleyerek dilini gözüyle birleştirmiştir.

Şiirlere sıkça konu olan bazı öğeleri tanıtmak içinde kitabın sonunda “mendil” konusunu ele almıştır.

Pakize Akçakır GDO’lu ürünlerin sofralarımıza girmesiyle artan sağlık sorunları, yerel tohumlarımızın yok olma tehlikesi, 2012 yılından itibaren Seferihisar/Orhanlı köyünde yerel tohumlardan ürünler yetiştirmeye itmiş ve aile çiftçiliğine başlamış, ürettiği ürünleri fotoğraflayıp sergileyerek dünya insanıyla paylaşmaktan mutluluk duyduğunu dile getirmiştir.

Doğanın mevcut güzelliği içerisinde, doğa ve aşk bağlamında sevgi his ve anlardan oluşan şiirlerini, fotoğraf sanatçılığını, yerel tohumları yaşatma gayretini kişisel olarak devam ettirmeye çalışmaktadır.

Basıma hazır dört dosyası bulunan ve yeni bir tema geliştiren şairimiz belgesel fotoğrafçılığı şiir ile birleştirerek okuyucuya sunmaya hazırlanıyor. Halen Ege Üniversitesi’nde görev yapan şairimiz İzmir’ de yaşamına devam etmektedir.

Haftaya görüşünceye dek şiiri gülüşünüzde, türküleri yüreğinizde saklayın.

 

Yazar: Onur ERGÜN / Haberdogus.com