24 Kasım 2022 16:02 Güncelleme : 24 Kasım 2022 16:02

Doğalgaz faturanız yüksek geliyorsa düşürebilirsiniz! Sadece bu 3 yöntemi uygulamanız yeterli

Doğalgaz faturanız yüksek geliyorsa düşürebilirsiniz! Sadece bu 3 yöntemi uygulamanız yeterli

Doğalgaz faturasını düşürmenin yolu kombiyi kapatmak değil. Kombi kapatmak enerji tasarrufuna çare değil. Üstelik faturayı yükselten en önemli etken olduğu tartışma konusu. İstanbul Gelişim Üniversitesi öğretim üyesi Ekrem Süzen, doğal gaz faturasını kesin olarak düşürecek 3 yöntemi duyurdu. Doğru bildiğimiz birçok şey yanlış mı? Doğalgaz tasarrufu için ne yapılmalı?. Doğalgaz faturasını düşürmenin yöntemleri ve tüm detayları haberimizin devamında sizlerle birlikte...

İstanbul Gelişim Üniversitesi öğretim üyesi Ekrem Süzen, doğalgaz faturasını iyi yönde etkileyeceği 3 metodu açıkladı. Elektrik faturasını da kapalı durumda olan elektrikli aletler şişirmekte. İşte faturayı düşürme yöntemleri hakkında tüm detaylar...

Kombiyi kapatmayın

Kombiyi kapatmayın "Radyatörlerin 1 metreküpünde yaklaşık 10 litre su bulunuyor. Bu da bir mesken içerisinde 5 adet radyatör bulunduğu anlamına geliyor. Bu kapsamda da yaklaşık olarak 50 litre suyun ısıtılması gerekiyor. Gün içerisinde meskende olunmaması durumda kombinin kapatılmaması enerji tasarrufu sağlayabilir.

Kombiyi kapatmayın

Peteklere termostatik vana

Havalar soğumaya başladığı zamanlarda doğalgaz için alınan bir diğer önlem radyatör (petek) üzerinde termostatik vana kullanımıdır. Termostatik vanalar ise şu işe yarar; petek içerisindeki ısı dağılımını eşitlemede önemli rol oynar. Bu vanalar, sayesinde enerjinin dalgalanmasını, dolayısıyla kombinin sıklıkla devreye girmesini engellemiş olursunuz. Bu şekilde de yaklaşık olarak yüzde 15 yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ayrıca, termostatik vanada 1 derece düşük sıcaklığa ayarlanan değer ile yaklaşık yüzde 6-7 doğalgaz tasarrufu da sağlayacaktır.

Peteklere termostatik vana

Yalıtım yaptırmaya özen gösterin

Yalıtımlı ev soğuk havayı içeriye taşımaz. Bu sayede kombiler sürekli olarak çalışmadığı için enerji tasarrufu sağlar. Birçok evde yalıtım bulunmuyor. Isınmada tasarruf sağlamak için yalıtım yaptırmak büyük önem taşıyor. Meskende çatı, pencere ve dış duvarlar ısı kaybının en yoğun yaşandığı alanlar. Bu alanları yalıtım özellikteki malzemeler ile değişiminin sağlanması yüzde 30'a varan tasarruf demektir. Bu yöntemler birçok kişinin faturalarına önemli etki sağlamaktadır. 

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat