Samsun’da 2 yıl önce bir hastanenin acil servisinde doktora ve özel güvenlik görevlisine darp girişiminde bulunan 3 kişi için 8’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Olay Samsun’un Atakum ilçesinde Adnan Menderes Bulvarı sahil yolunda bir hastanede meydana geldi.

17 Haziran 2018 günü 8 kişilik bir grup hastaneye tedavi amaçlı gitti. Hastanenin acil servisinde olaylara sebebiyet veren gruptan G.S, S.S.K ve B.S doktor A.F.N’ye ve özel güvenlik görevlisi T.Y^ye saldırdı. Saldırganlar doktora tekmeler savurdu. Müdahale eden güvenlik görevlisinide darp etti. Olay sonrası güvenlik kameraları incelenerek şüpheliler yakalanmış, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardı.

Samsun 12’nci Ceza Asliye Mahkemesi sanıklarla ilgili “yaralama”,”hakaret” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından sanıklar hakkında 8’er yıla kadar hapis cezası isteminde bulundu. Davanın takipçisi olacaklarını bildiren, Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, şiddet olayları sebebiyle birçok davaya müdahil olduklarını söyledi.

Erkan takipçisi oldukları bazı davaların sonuçlandığını, bazılarının ise devam ettiğini ifade etti. Şiddet olaylarının hapis cezasıyla, hakaret olaylarının ise para cezası ile sonuçlandığını söyledi. Erhan amaçlarının vatandaşın cezası olmadığını, şiddete karşı olunduğunu sözlerine ekledi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin bir karşılığının olduğunun bilinmesini istediğini söyleyen Erhan, vatandaşların şikayetleri olması durumunda sorunlarını gerelği mercilere bildirmesi gerektiğini ifade etti. Vatandaşların hakkını bu şekilde araması gerektiğini ifade eden Erhan, şiddetle ilgili davaların takipçisi olacaklarını açıkladı.