11 Şubat 2022 15:00 Güncelleme : 11 Şubat 2022 13:47

Dolar Bu Tarihte 16 Lira Olacak! Uzmanlar Açıkladı ve Net Tarih Verdi

Dolar Bu Tarihte 16 Lira Olacak! Uzmanlar Açıkladı ve Net Tarih Verdi

Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan kur atışları nedeniyle ekonomik dengeler kısa sürede alt üst olmuş ve dolar çok kısa bir süre içerisinde 16,42 seviyesine ulaşmıştı. Daha sonrasında ise hızlı bir düşüşle 10,99 seviyesini görmüş ve 13,50 seviyesine neredeyse sabitlenmişti. Uzmanlar yaptıkları analizler sonucunda doların tekrardan 16 seviyesine yükseleceğini açıkladı.

Özellikle de Avrupa merkezli pek çok banka kendilerini de dolaylı yollardan fazlasıyla etkileyeceği için Türkiye ekonomisi hakkında yorum, analiz ve çıkarım yapmaya başladı. İngiltere merkezli Standard Chartered Bank, Türkiye’ de ki kur fiyatları ve ekonomik geçişler için uyarılarda bulundu. Geçtiğimiz yılın 20 Aralık tarihinde saatler içinde 18 liraya yükselen ve daha sonra yine aynı hızla 10,99 seviyelerine inden kurlar için pek çok uyarılarda bulunuldu. Yetkililerin çabaları ile 13,50 seviyesine sabitlenen kur ileri ki dönemle de yine ani düşüş ve inişler yaşayabilir denildi. 

Nureddin Nebati İngiltere Bankaları ve Yatırımcıları ile Görüştü

Yeni Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati, Londra’ da pek çok banka ve yatırımcıların üst düzey görevlileri ile iki günlük uzun bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantı sonucunda Reuters Haber Ajansı’ nın iddiasına göre Bakan Nureddin Nebati yaptığı toplantılarda döviz kurunun sabit kalacağı garantisini vererek yabancı yatırımcılara güven vermeyi amaçlamış. Döviz kuru piyasasındaki değişikler şu an oldukça sabit olsa da ilerleyen günlerde yaşanabilecek senaryolara karşı pek çok banka uyarılarda bulunmuş. 

Nureddin Nebati İngiltere Bankaları ve Yatırımcıları ile Görüştü

Nisan, Mayıs ve Haziran Aylarına Aman Dikkat

Standart Chartered Bank’ın yaptığı analizlere göre Türk lirasındaki düşüşün biraz daha düşeceği ve doların Türk Lirasına karşı ortalama iki lira daha değer kazanacağı açıklandı. 2022 ve 2023 için çeşitli analizler sonucu dolat-Türk Lirası tahminleri güncellendi. Yapılan araştırmalar ve oluşturulan raporlar sonucu 2022 yılının ocak, şubat ve mart aylarında doların 14 lira civarında olacağı tespit edilirken nisan, mayıs ve haziran aylarında ise 16 lira seviyesine yükseleceği açıklandı. Bu yapılan tahminler neticesinde pek çok kişinin yatırım yaparken dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış