21 Şubat 2022 20:29 Güncelleme : 21 Şubat 2022 20:29

Dolar Kurunda Tusunami! Ünlü Ekonomistlerden Şok Uyarı Geldi! Sakin Günleri Unutun!

Dolar Kurunda Tusunami! Ünlü Ekonomistlerden Şok Uyarı Geldi! Sakin Günleri Unutun!

Dolar kurunun son günlerdeki sakin hareketleri, yatırımcıları tedirgin ediyor. Dolar bazında kritik seviye aşılırsa sakin günler geride kalacak. Tüm bunlarla ilgili açıklamalarda bulunan ünlü ekonomistler, doların hareketini '' ölü taklidi '' olarak nitelendirdiler. İşte, dolar kuruna yönelik uzman isimlerden gelen son haberler.

Türkiye ekonomisinde dolar kurunun artmasına yönelik büyük ilgi sürüyor. FED’den gelen son haberler ve iç piyasadaki önlemlerle yükselişe geçen dolar kurunda bir sakinlik olduğu gözlemleniyor. Fakat ilerleyen süreçte dolar kurunda önemli değişikliklerin olabileceği bildirildi. Ekonomistler, yatırımcılara yönelik kritik değerlendirmelerde bulunurken dolar analizlerindeki tahminlerini de güncellediler. İşte, ünlü ekonomistlerden gelen sok uyarıların tüm detayları.

Dolar Kurunun Ölü Taklidi Yaptığı İddia Ediliyor!

Yatırımcıların merakla takip ettikleri dolar uzmanı Devrim Akyıl, genel bir durum değerlendirmesi yaparak, ‘’Dolar son günlerde ölü taklidi yapmaya devam ediyor. Merkez Bankası hem aşağıda hem de yukarıda kuru kontrol etmeye devam ediyor. Dolar kurunun yukarı çıkmasına da aşağı düşmesine de izin verilmiyor. Kuru kontrol ettikleri sürece ekonomide bazı aksaklıkları düzeltebilmek için zaman kazanılıyor. Ancak bunlar doğru hamleler mi işte orası tartışmaya açık. Bence doğru hamleler yapılmıyor.’’ ifadelerini kullandı.

Devrim Akyıl : ‘’Düşük Faiz Türk Lirasına Etki Etmiyor!’’

Enflasyonun ülkemizde büyük bir sorun olduğuna dikkat çeken Devrim Akyıl, ‘’Enflasyon kendi kendisini büyütebilen bir para olgusudur. Talep tarafı güçlü oldukça yüksek faiz sonucu ortaya çıkar. Düşük faiz oranları şu an için Türk lirasını desteklemeye yetmiyor. Şu anda yapılanlar sadece günü kurtarmaya yönelik eylemler olarak karşımıza çıkıyor. Daha sıkı bir para politikası ile enflasyonun düşürülmesine ihtiyaç var. Ancak bu durum, durgunluk yaratarak büyüme tarafını da olumsuz etkileyebilir. Şu anda enflasyon ile hep birlikte mücadele ediliyor fakat bunun uzun vadede faydalı olacağını söylemek imkansız.’’ ifadelerini kullandı. 

Devrim Akyıl : ‘’Dolar Kurunda Kritik Seviye 13,85 Olacak!’’

Dolar kurunun kritik seviyeyi aşmaması durumunda uzun bir süre kontrol altında olmaya devam edeceğini ifade eden Devrim Akyıl, ‘’Dolar kurunda hafif bir yükselme bulunuyor. Dolar kuru şu anda çok iyi şekilde kontrol edilmeye devam ediliyor. Kısa vadede bu doğru bir hamle olsa da uzun vadede bunun bir faydası olmayacaktır. Dolar kuru 13,85 lirayı geçmediği sürece kontrol altında tutulacaktır. Fakat bu seviyeyi geçerse kurda hızlı bir yükseliş skalasına girilebilir ve kontrol mekanizması çalışmaz bir hal alır. Bu olduğu zaman sakin günleri de unutmamız gerekiyor.’’ açıklamalarında bulundu. 

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış