İlk olarak Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kentinde görülen ve kısa bir süre zarfında 40’dan fazla ülkeye yayılan koronavirüs, sebebiyle 2 bin 810 kişi yaşamını yitirdi. Ölüm tehlikesini fazlasıyla barındıran Covid-19 resmi isimli virüs, tüm dünyayı diken üzerinde tutarken, Dünya Sağlık Örgütü’nden yeni bir uyarı daha geldi.

“Çok Büyük Hata Olur”

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün dünya genelinde büyük bir alana yayıldığını belirterek, ülkeleri tedbir almaları için harekete geçmelerini söyledi. “Her ülke görebileceği ilk koronavirüsü vakalarına karşı hazırlıklı olmalı. Hiçbir ülke virüsü topraklarında görmeyeceği kanaatine varmamalı. Bu çok büyük bir hata olur. Ancak ne umutsuz ne de çaresiz değiliz. Ülkeler kendilerine; İlk vakalar için hazır durumda mıyız?, İlk vaka geldiğinde neler yapabiliriz?, İzolasyon merkezimiz ve yeterli malzememiz var mı? şeklinde soruları sormak zorundadır.” açıklamalarını yaptı.

“İnsan Hayatını Kurtarmanın Vakti Geldi”

Dünya Sağlık Örgütü’nün, ülkelerinde tedbir almak için hazırlık yapmak isteyenlerin her zaman yanında olduğunu belirten Tedros, “Şu an en büyük düşmanımız endişe ve paniktir. İran ve İtalya’daki vakalar, bu virüsün nelere sebebiyet verdiğini bizlere göstermiş oldu. Bu virüs grip gibi değil, doğru önlemlerin kontrol altına alınması gerekiyor. Bu virüsün pandemik potansiyeli var. Şu andan itibaren virüsün önüne geçmek ve insan hayatını kurtarmanın vakti geldi.” açıklamalarını yaptı.

Tüm Dünyaya Hızla Yayıldı!

Dünya genelinde tespit edilen vaka sayısı oldukça fazlalaştı. Virüs çıktığı andan itibaren kaydedilen verilere göre, Çin ana karasında; 78 bin 497, Hong Kong Özel İdari Bölgesinde ise 91 vaka gösterdi. Dünya genelinde 82 bin 100’ü geçen vaka sayısı yerel basınlardan derlenen bilgilere göre; Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10, Tayvan’da 32, Güney Kore 1595, Japonya 894, İtalya 447, İran 141, Singapur 93, ABD 60, Tayland 40, Bahreyn 33, Kuveyt 26, Avustralya 23, Malezya 22, Almanya 21, Fransa 17, Vietnam 16, İngiltere 13, Birleşik Arap Emirlikleri 13, İspanya 12, Kanada 12, Irak 5, Rusya 5, Umman 4, Hindistan 3, Filipinler 3, Hırvatistan 3, İsrail 2, Avusturya 2, Pakistan 2, Lübnan 2, İsveç 2, Finlandiya 2, Cezayir 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, İsviçre 1, Mısır 1, Afganistan 1, Yunanistan 1, Brezilya 1, Gürcistan 1, Kuzey Makedonya 1, Romanya 1, Norveç 1.Romanya ve Pakistan’da 1 vaka tespit edildiği bilgileri kaydedildi.