Dünyada Neler Oluyor! Acil Toplantılar – 2. Çernobil mi yaşanıyor?

Dünyada Neler Oluyor! Acil Toplantılar – 2. Çernobil mi yaşanıyor?
02.07.2019 - 20:05
40
A+
A-

Patlama haberinin ardından Rusya- ABD hattında yoğun trafik yaşanıyor.

Washington-Moskova hattında yaşanan hareketlilik sonrası ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, acil koduyla Beyaz Saray’a çağrıldı.

PUTİN RANDEVULARINI İPTAL ETTİ
Bu gelişmeden kısa bir süre sonra Rusya Devlet Başkanı Putin’in tüm randevularını iptal ederek, Savunma Bakanı Şoygu ile görüşmesi dünya basınında yankı buldu.

BRÜKSEL’DE ACİL TOPLANTI
Aynı saatlerde Avrupa Komisyonu Güvenlik Konseyi de Brüksel’de acil bir toplantıya çağrıldı. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi’nin de acil olarak toplandığı ileri sürüldü.

NÜKLEER SIZINTI MI VAR?
Yaşanan bu baş döndürücü gelişmeler patlamanın ardından nükleer sızıntı gerçekleşmiş olabileceği yorumlarına neden oluyor.

ABD, Rusya ve Avrupa’da kritik saatler yaşanıyor. Beyaz Saray’da acil durum ilanı sonrası başlayan dünya gündemindeki sıcak saatler, Rusya Devlet Başkanı Putin’in bütün randevularını iptal etmesiyle devam etti.

ABD BAŞKAN YARDIMCISI ACİL OLARAK BEYAZ SARAY’A ÇAĞRILDI

İlk olarak ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beyaz Saray’a acil olarak çağrıldı. Pence’in New Hampshire eyaletine bağlı Manchester kentinde bir programı vardı. İddiaya göre; Pence’in uçağı acil durum gerekçesiyle havada dönerek başkent Washington’a hareket etti.

Bu gelişmeyle hemen hemen aynı zamanlarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, planlanan programını iptal ederek, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu acil toplantıya çağırdı.

HENÜZ RESMİ BİR AÇIKLAMA YAPILMADI

Avrupa Birliği Güvenlik Konseyi’nin Brüksel’de acil toplantıya çağrıldı. Rusya, ABD ve Avrupa denklemindeki acil kodlu toplantılara rağmen henüz resmi bir açıklama yapılmadı.