Dünyanın En Büyük Tesisi Yalova’da Kuruldu!

Türkiye, son birkaç yılda yenilenebilir enerji odağıyla birlikte çevre dostu projelerle birlikte küresel anlamda oldukça başarılı bir ülke olarak görülüyor. Bu projelerden birisi de Yalova'da yer alan Atık Su Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Yapma ve İşletme Birliği'nin yeni tesisi olarak dikkat çekiyor. Tesis Türkiye'de ilk, dünyada ise en büyük güneş enerjisiyle kendi elektriğini üretmekte olan arıtma tesisi projesi olarak kendini gösteriyor.
Dünyanın En Büyük Tesisi Yalova’da Kuruldu!
Ekonomi, Gündem 18 Temmuz 2019 17:22

Türkiye, Yalova’da kurulabilen yenilenebilir enerjiyle kendi elektriğini üretmekte olan dünyanın en büyük tesisine kavuşmanın heyecanı içerisinde. İleri teknolojik özellikleriyle de gözleri üzerinde tutmayı başaran tesiste toplam olarak 3.360 güneş paneli yer alıyor. 6 Milyon TL gibi çok yüksek bir para harcanan tesisin benzeri ise ABD’de bulunuyor. Fakat Yalova’daki bu tesis, ABD’dekinden 4 kat daha büyük.

Yalova’nın tüm mesken atıklarının arıtmasını gerçekleştirerek suyunu temizleyen ve derin deşarj sistemi sayesinde bu suyu tekrardan denize veren YASKİ, en büyük gideri olan enerji maliyetlerini düşürebilmek açısından oldukça büyük ve yararlı bir proje altına imza attı.

Türkiye’de bir ilk olarak dikkat çeken bu proje çerçevesinde arıtma havuzlarının üzerine tamı tamına 3.360 güneş paneli yerleştirildi.

ABD’dekinden 4 Kat Büyük

Dünyada sadece Amerika’da bulunduğu bilinen benzer bir tesisin Yalova’da yer alan tesisten tam 4 kat küçük olduğu bilgisine ulaşıldı.

Panellerin kurulumunda sona gelinen tesis toplam 1 megavat enerji üreterek tesisin ihtiyacının 1/3’lik bölümünü karşılayacak.

6 Milyon TL

Projenin 2 yıl önce başladığını ve bugün bittiğini açıklayan YASKİ Birlik Başkanı Adnan Kırtay, TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından da onay alınan bu projeye yönelik bilgi aktarımında bulundu.

Tesisin, Türkiye’de güneş enerjisiyle kendi elektriğini üreterek çalışma gösteren tek arıtma tesisi olduğunu ifade eden Kırtay, Hayata geçirilen bu GES projesinin havuzlar üzerindeki kurulu güç anlamında dünyanın en büyük, Türkiye’nin ise tek projesi olduğunu açıkladı. Amerika’da bulunmakta olan ve Yalova’dan önce dünyanın 1 numarası olarak dikkat çeken tesisin 250 kilovat enerji ürettiğini, kendi tesislerinin ise 1 megavat (4 katı) enerji ürettiğini açıkladı.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com