Ebeveynler Dikkat: Çocuklarınızı Koruyun!

Prof. Dr. Levent Öztürk, tablet ve cep telefonların ekran parlaklıklarının uykuya yakın saatlerde zarar verdiğini açıkladı.
Ebeveynler Dikkat: Çocuklarınızı Koruyun!
Sağlık 6 Eylül 2019 15:05

Uyku bozukluklarının sebepleriyle ilgili bir araştırma altına imza atan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, öğrencilerin uzun tatil dönemlerinde uyku düzenlerinin değiştiğini ve bir kez daha düzen yakalanmasının oldukça zor olduğunu açıkladı.

Gençlerin bu süreç içerisinde daha geç uyuma eğilimine girdiğini aktaran Öztürk, okullar başlar başlamaz erken yatma ya da erken kalkma düzenine geçiş yapılması gerektiğini, bu noktada oldukça büyük uyumsuzluk yaşanacağını; sabah kalkmada zorlanmalar ve okula geç gitme gibi sorunların meydana gelebileceğini anlattı.

Burada bazı kurallara dikkat edildiği takdirde geçiş ve uyum sürecinin çok daha kolay olabileceğini belirterek Pazartesi okula başlayacak öğrenciler için de rehber niteliğinde bir açıklama yapmış oldu.

Beynin, kaydedilen uyku düzenine uyum sağladığının altını çizen Öztürk, uyandıktan sonra gözden içeri parlak ışığın girmesinin çok önemli bir ayarlayıcı faktör olduğunu anlattı. bu sebeple kalkma saati kaç olursa olsun kalkar kalmaz içeri aydınlık ışığın girmesinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Söz konusu ışığın beyinden salgılanan melatonin hormonunu baskıladığını ve “senin kalkma saatin budur” gibi bir emir verdiğini belirtti. Beynin bunu kaydetmesiyle birlikte saat çalmadan da aynı saatte kalkılabileceğini ifade etti.

Yataktan kalktıktan sonra kesinlikle yapılması gerekenler olduğuna dikkat çekerek, gözümüzden içeri yaklaşık 5-10 dakika aydınlık ışık girmesi ve yatakta oyalanmamak gerektiğini belirtti ve uyanır uyanmaz yatağı terk etmek gerektiğini açıkladı.

Parlak Ekran Uyarısı

Aile ve öğrencilere teknoloji bağımlılığıyla ilgili uyarılar yapan Öztürk, teknoloji bağımlılığının psikiyatri kitaplarında “tanı” olarak yer aldığını belirterek, özellikle tablet ve cep telefonlarının oldukça park ekranlarına uykuya yakın saatlerde uzun süre maruz kalındığı takdirde uykuya dalışın gecikeceği ya da uykuyu engelleyeceğini belirtti.

O aydınlık ışığın nasıl sabah uyandığında uykudan kalkma sinyali olduğu gibi, yine ekran parlaklığının da aynı etkiyi yarattığını ifade etti.

 

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com