Özellikle kahvaltılarımız da eksik olmayan besin, ekmektir. Peki beyaz, kepekli,tam buğday ekmek çeşitlerinin vücuda faydaları ve zararları nelerdir?

 

 

  • Psikolojik olarak tokluk hissi ve sertliği açısından doygunluk hissi verir ve tatmin olmanızı sağlar.
  • Kepekli ekmek türleri beyaz ekmeğe nazaran, daha düşük kcal içerdiği için formunuz korumakta yardımcı olacak ve diyet, spor yapanlar içinde oldukça yardımcı bir besindir.
  • Gün içinde karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar.
  • Gerekli vitamin ve lif açısından da kepekli ekmek türlerinin beyaz ekmeğe karşıt, daha yararlı ve sağlığınızı etkilemeyecek bir besin türüdür.

Aşırıya kaçmaktan korunun

Vücudumuza yararının yüksek olduğu ekmek tüketimini de, gerektiği kadar yemeniz lazım.  Aksi taktirde beyaz ekmek tüketimi ve olması gerekenden fazla miktarda tüketirseniz, istemeyeceğiniz kilolara neden olur. Ve bu sizin için hoş bir görüntü olmaz.

Lifin Önemi

Lif açısından zengin olarak bilinen ekmek, sizin tok kalmanızı sağlayacak besinlerin arasında yer alır. Fazla tüketildiği miktarda ise şişkinlik, gaz, kabız, ishal gibi birtakım rahatsızlıklara sebep olur.

Uzmanlar ise, esmer ekmek türlerini tüketmenizi istiyor. Kilo vermek gibi bir amacınız var ise iştahı baskılayacağı için daha az ekmek tüketmenize yardımcı olur.

 

 

Her öğünde ekmek yemek kilo aldırır mı?

Özellikle kahvaltılarda fazla ekmek tüketildiği gibi, öğle ve akşam yemeklerinde de oldukça sık tüketiliyor. Ekmek ile ilgili yapılan yanlışlardan bir tanesi de bu. Günlük karbonhidrat alımınıza uygun bir şekilde tüketmeniz gerekir. Akşam yemeklerinde ekmek tüketmeniz, kilo almanıza sebep olan durumlardan bir tanesi olacaktır.