15 Şubat 2022 22:30 Güncelleme : 15 Şubat 2022 22:27

Elektrik Faturası Az Gelsin İstiyorsanız Bu Gizli Yöntemlere Dikkat!

Elektrik Faturası Az Gelsin İstiyorsanız Bu Gizli Yöntemlere Dikkat!

Elektrik faturaları, gelen yeni zamlarla birlikte vatandaşların adeta cebini yakmaya başladı. Aileler, faturalarını nasıl düşürebileceklerini düşünürken maliyetleri %8 ve %14 arasında aşağı çekecek yeni yöntemler ortaya çıktı. İşte, elektrik faturala bedellerinde indirim sağlayabileceğiniz en etkili yöntemler!

Ülkemizde genelinde yükselişe geçen ve vatandaşların adeta cebini yakan fatura bedelleri, vatandaşları yeni yöntemler aramaya zorluyor. Dar gelirli aileler, ürün ve hizmet bedellerine gelen zamların ardından giderlerin nasıl düşeceği konusunda da yoğun araştırmalar yapıyorlar. Son günlerde bazı tedbirler alarak elektrik faturalarında tasarruf edilebileceği ortaya çıktı. İşte, faturalarınızın az gelmesi için yapmanız gerekenler.
İstanbul Ticaret Odası Ücretliler Geçinme Endeksi’nde yer alan 242 ürün arasından Ocak ayında en fiyatı en çok artan, yüzde 90’lık bir artışla elektrik oldu. Bu durum, faturaların adeta ikiye katlanmasına neden oldu. Bu durum, vatandaşları yeni yöntemler araştırmaya zorladı. Elektrik kullanımı sırasında bu tedbirleri alırsanız fatura bedellerinizi çok yoğun şekilde düşürebilirsiniz.

Elektrik Tasarruf Saatlerini Takip Edin!

Elektrik fatura bedelleri hakkında şok açıklamalar yapan Prof. Dr. Ahmet Fertelli, tasarruf yapmak isteyenlerin elektrikli aletlerini saat 22.00 ve 06.00 arasında kullanmalarını tavsiye etti. Bu saatler arasında çamaşır, bulaşık ve ütü gibi eşyaların kullanılmasının faturaları yüzde 8 ve yüze 14 aralığında indirilebileceğini ifade etti. Ayrıca Fertelli, üç zamanlı tarifeye geçip elektrik tükeminin bir bölümünü gece yapan ailelerin elektrik puant dönemine göre yüzde 65 daha ucuza kullanacaklarını dile getirdi.

Elektrik Faturalarını Kabartan Saatler Belli Oldu!

Elektrik faturalarının yükselmesi ve bedellerin nasıl düşeceği hakkında çeşitli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Fertelli, ‘’06.00 – 17.00 arasındaki gündüz dönemi, elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimi olarak nitelendiriliyor. Ayrıca 17.00 – 22.00 arasında kalan zaman dilimi puant dönemi ve 22.00 – 06.00 arası dönem ise elektriğin en ucuz olduğu gece saat dilimi olarak biliniyor. Bu saat dönemleri, birçok aile tarafından bilinmiyor. Puant ve gündüz döneminden elektrik kullanımını gece dönemine aktarabilen vatandaşlar, üç zamanlı tarifeyi tercih ederek kolayca tasarruf edebilirler.’’ ifadelerini kullandı. 

Tercih Edilebilecek Diğer Fatura Tasarruf Yöntemleri Nelerdir?

• Kullanmadığınız lambaları kapatabilirsiniz.
• Ampul satın alışılagelmiş akkor ampul yerine LED ampul tercih edin.
• Enerji verimliliği sağlayan eşyaları kullanmaya özen gösterin.
• Kullanılmayan cihazların fişini mutlaka prizden çekin. Çünkü prize takılı olan aletler, az da olsa elektrik tüketmeye devam ederler.
• Yalıtımda enerji verimliliğine uygun olan malzeme ve teknoloji ürünleri kullanın.
• Sıcak su depolarını ve tüm borularınızı yalıtımlı kullanmaya özen gösterin.
• Hayatınızı gün ışığından faydalanabilecek şekilde en ideal düzene sokun.
• Radyatörlerin önünü her daim açık bırakın.
• Çatıya güneş paneli yerleştirerek sadece elektrik değil güneş enerjisinden de faydalanabilirsiniz.
• Derin dondurucu için en ideal ayar eksi 18 derecedir.
• Buzdolabının kapağını çok sık açıp kapatmamak gerekiyor.
• Yemeklerinizi pişirirken fırının üst raflarını tercih edin. Böylece pişirme sürenizi azaltarak tasarruf edebilirsiniz.
• Ocakta yemek yaparken kapların kapağını kapalı tutabilirsiniz.
• Telefonlarınız şarj olduktan sonra şarj aletini prizden çıkarmayı unutmayın. 

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış