21 Şubat 2022 08:50 Güncelleme : 21 Şubat 2022 08:50

Elektrik Faturası Yüksek Gelenlere Müjde! Özellikle Esnaflar Bu Haberi Bekliyordu! Enerji Bakanı Duyurdu

Elektrik Faturası Yüksek Gelenlere Müjde! Özellikle Esnaflar Bu Haberi Bekliyordu! Enerji Bakanı Duyurdu

Elektrik faturaları için yeni düzenlemenin geleceğini duyuran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, tüm dikkatleri üzerine çekti. Bir hayli yüksek gelen elektrik faturası karşısında oldukça çaresiz kalan vatandaş için, güzel haberler gelecek mi? Faturaya yansıtılan zamlar geri mi çekilecek? İşte Bakan’ın açıklamaları...

Bir süre önce elektrik faturalarının düzenlenmesinde yeni bir döneme geçilmişti. Yapılan düzenleme ile elektrik kullanımlarına bir kota koyulmuştu. Bu kotanın üzerinde çıkan hanelerin, elektrik faturaları daha yüksek bir zamdan hesaplandı. Sonuç olarak milyonlarca kişiye rekor fiyatlarda elektrik faturaları geldi. Bu duruma tepki vatandaş oldukça tepki gösterdi. Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bazı açıklamalarda bulundu.

Bakan Elektrik Faturaları İle İlgili Neler Dedi?

Vatandaşı oldukça zor durumda bırakan yüksek fiyatlı elektrik faturaları hakkında Bakan Fatih Dönmez, bazı açıklamalarda bulundu. Dönmez, ortada fahiş fiyat koyarak, hukuksuz bir kar elde etme durumu olmadığını ifade etti. Diğer yandan yeni uygulanmaya başlanan bu kademeli sistemin, tüketiciler üzerinde oldukça zorlayıcı bir durum yarattığının farkında olduklarını da belirtti. Bu zorlayıcı durum için bir çözüm arayışında olduklarını ifade eden Dönmez, enerjinin nasıl daha düşük fiyatlara satılabileceğini düşündüklerini de ekledi.

Bakan Elektrik Faturaları İle İlgili Neler Dedi?

Elektrik Faturalarında İndirim Uygulanacak mı?

Vatandaşların asıl merak ettikleri soru ise, elektrik faturalarında bir düşüş olup olmayacağı. Eğer düşüş olacaksa bu ne zaman faturalara yansıyacak? Halk bu soruları araştırırken Bakan Dönmez başka bir noktaya dikkat çekti. Dönmez’in söylemelerine göre, elektrik kullanımında vatandaşların 3’te 2’si, yeni sistemde konulan sınırı hiç aşmadılar. Böylece indirimden faydalandılar. Ancak geri kalan 3’te 1’lik kesim ise sınırı aştıkları için daha yüksek fiyattan faturalandırıldı.

Diğer yandan sınırın kaçtan başlaması gerektiği konusunda yeniden çalışma yaptıklarını ve buna dair veri topladıklarını belirten Bakan, elde edilen bilgilere göre yeni bir düzenleme yapılabileceğinin de sinyallerini verdi. Diğer taraftan ticarethanelerde de iki kademeli bir sistemin olacağının haberini verdi. Ayrıca dernek ve vakıfların bu sistem içerisinde ticarethane değil, mesken olarak ele alınacağını da dile getirdi.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış