En Büyük Sorun İşsizlik!

Seçim bitti. Yolsuzluk, rüşvet… iddiaları da bitti. Ne oldu?

En Büyük Sorun İşsizlik!
15.04.2017 - 18:22
63
A+
A-

Seçim bitti. Yolsuzluk, rüşvet… iddiaları da bitti. Ne oldu? Yalan mıydı hepsi? Ya da iddiaları dile getirenler; yüzde kırk beş oy alan Ak Parti’nin bu oy oranı ile yolsuzluklardan, rüşvetten aklandığını kabul mü ettiler?

Arkası yarın gibi dinlediğimiz ses kayıtları montaj mıydı, gerçek miydi? Bu kayıtlar aylarca meclise gelemeyen fezlekelerde de var mı?

Varsa yine montaj denilecek mi? O zaman o kayıtları oraya koyan savcılar hakkında sahte delil üretmekten soruşturma açılacak mı? Bu kayıtların montaj olup olmadığı bilimsel kuruluşlar tarafında incelenecek mi? İncelenip kamuoyuna bunlar montajdır veya gerçektir, diye bilgi verilecek mi?

Halk yargıya, polise,milli istihbarata,eğitim kadrolarına,orduya,ÖSYM’ye, YSK’ya, AYMY’ye… bir kelime ile devlete güven duyar hale getirilebilecek mi? Getirilmek zorunda.

Bu böyle gitmez. İnsanların daha güzel, daha sağlıklı, daha huzurlu yaşaması için organize olmuş kurumlar bütünü olan devlet, bu çok çok önemli kurumlarına güvensizlik devam ettiği sürece sağlıklı bir şekilde işletilemez.

Seçim olur kaos yaşanır. Önemli davalar sonuçlanır kararlar tanınmaz. Hayati sınavlar olur, şüpheler bitmez. Anarşi doğar. Hukuk; yerini baskıya, otoriteye… bırakır. Bırakmak zorunda kalır.

Yerel bir gazetede köşe sahibiyiz. Lâkin hala yerele dönmedik. Niye?Bundan: Devletin demokratlığından, hukukundan taviz verirsek yerelde de huzuru yakalamamız mümkün değil. O nedenle” kamuoyu aydınlandık” deyinceye kadar en azından birkaç satır da olsa “ayakkabı kutularını yazacağız. Yazmak zorundayız…

Susurluk’un da masaya yatırılacak çok sorunu var, biliyorum. Bu hafta en önemlisinden başlayalım: İşsizlik…

İlçemizin en önemli sorunu: ” ne su, ne yol ne kapalı pazar yeri, ne hastane,ne hükümet binası, ne konut…”İlçemizin en önemli sorunu işsizlik.

Yeni başkan Hüseyin HIZLIOĞLU önce bu soruna el atmalı.

Yeni başkanımızın iktidarın önemli isimleri ile diyalog içerisinde olduğu biliniyor, seçim öncesi kendisi de bunu vurguladı. O zaman, Şeker Fabrikasının ilk yıllarındaki gibi ilçemiz ekonomisinin lokomotifi olması için kulislere başlamalı hemen.

Yeni fabrika alanları üretilmeli ve bu alanlara yatırımcı çekmek için formüller aranmalı.

Yazın ana yoldan altmış beş bin araç geçtiği söyleniyor. Bu araçların ne kadarı ilçemiz esnafının cirosuna yansıyor, bu araştırılmalı ve bu araçların binde birinin de olsa ilçe merkezine sokulmasının yolları aranmalı. (Biz seçim öncesi bunun nasıl olabileceğini çok yazdık. Facebook’ta “İÇİMİZDEN BİRİ” sayfasında var.)

İnşaat sektörü her zaman önemli ir istihdam aracı. O nedenle TOKİ fikri yeniden enine boyuna tartışılmalı.

İlçemize bir fakülte kurulması gündeme geldiğinde en uygun yer olan “askeri bölgenin” hastane,hükümet binası, lojman… gibi klasik ve ilçeye ekonomik girdi sağlamayacak binalara heba edilmesinden, hele TOKİ’ye verilmesi düşüncesinden mutlak şekilde uzak durulmalı.

Ülkemizin coğrafi açıdan en şanslı ilçesi Susurluk. Çok zor değil işsizlik sorunuyla mücadele etmek.

Sevgi ile kalın…