24 Aralık 2022 20:00 Güncelleme : 24 Aralık 2022 20:00

EPDK petrol piyasası için yeni kararı açıkladı! 2023'de uygulanacak gelir payı bedeli belli oldu

EPDK petrol piyasası için yeni kararı açıkladı! 2023'de uygulanacak gelir payı bedeli belli oldu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından petrol piyasasında yer alan faaliyetlere ilişki açıklamalar geldi. Son zamanlarda gündemde yer alan gelir payı bedelleri nihayet belirlendi. 2023 yılında uygulanması beklenilen gelir payı bedelleri kısa bir süre önce duyuruldu. Resmî Gazete'de yayınlanan karar yürürlüğe girdi. Peki 2023 yılı için gelir payı bedelleri ne kadar oldu? İşte gelir payı bedellerine dair tüm detaylar...

Petrole dair yeni kararlar alındı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından alınan karar kısa bir süre önce Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Alınan karar ile birlikte benzin türleri ve benzin türlerini harmanlamak üzere getirtilen etanol, motorin ve biyodizel türleri, gazyağı, havacılık yakıtları, yakıt nafa, damıtık denizcilik yakıtı gibi yakıtlar için metreküp başına belirlenen fiyat 15 lira 96 kuruş olarak belirlendi. Gelir payı bedellerine göre belirlenen fiyatlar denizcilik yakıtları ve fuel oil için ton başına 16 lira 96 kuruşa yükseldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınan karar bugün itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.                                       

Petrole dair yeni kararlar alındı!

Petrol hakkında detaylı gelişme!

Aynı zamanda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Petrol Gazlarına (LPG) dair kararlar da alındı. 2023 yılı için belirlenen gelir payı bedeli üzerine petrol gazları piyasasında gelir payı bedeli ton başına 35 lira 67 kuruş olarak açıklandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Doğalgaz Dağıtım Sektörü Bağlantı ve Hizmet Bedellerine İlişkin Usul ve Esaslar'da yer bulan bedellerin belirlenmesi konusunda bir başka karar daha aldı.

Abone bağlantı bedelleri değişti!

Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Bağlantı ve Hizmet Bedellerine ilişkin Usul ve Esaslar hakkında alınan karar kapsamında doğalgaz dağıtım şirketlerinin 2023 yılı için uygulayacağı abone bağlantı bedelleri belirlenmiş oldu. Yapılan açıklama ile birlikte abone bağlantı bedelinde üst sınır 2 bin 135 lira olarak belirlendi. İç tesisat işlem bedelleri ise 889 lira olarak belirlendi. Yapılan açıklamada bağlantı güvence bedelleri yapılan bağlantı tipine bağlı olarak ise 1.199 lira olacağı da vurgulandı. Alınan kararlar 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat