Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayder Yaylası’nda yer alan salıncaklar hakkında “Acayip şeyler” açıklamasında bulunmuş ve kaldırılmasıyla ilgili talimatta bulunmuştu. Erdoğan’ın talimatıyla hemen harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı salıncakların sökülmesine karar verdi.

Salıncaklar Kaldırıldı

1-2 salıncakla birlikte başlayan salıncak serüveninin önü ardı kesilemeyince bölgeyi incelemeye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat Kurum bölgede büyük kirlilik göründüğünü ifade ederek bu bölgenin değerini düşürecek şeylere asla müsaade edemeyeceklerini aktarmıştı.

Ziyaret sonrasında çıkan kararla birlikte 1 Eylül itibarıyla salıncakların kaldırılmasına karar verilmişti. 1 Eylül sabahının ilk ışıklarında hemen bölgeye gelen Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri salıncakların sökülmesini sağladı. Aynı zamanda salıncakları güçlendirebilmek adına dökülen betonlar da kırılarak yer yeniden toprağın oldu.

Kentsel Dönüşüm Başlıyor

İhalesi tamamlanan toplam 1.700 araçlı otoparkla birlikte ilk kazmanın vurulacak olduğu Ayder’de kentsel dönüşümün 2019 yılının sonuna kadar başlayacağı bilgisi verildi.

Konuyla ilgili açıklamalar altına imza atan Rize Valisi Kemal Çeber, vatandaşların henüz alanda herhangi bir şey göremediğini fakat bu işin bürokrasisi, hukuku ve tekniği anlamında hemen hemen her şeyin tamamlandığını ve kısa zaman içerisinde ilk kazmanın vurularak somut çalışmalara başlanacağını vurguladı.

İhalesinin yapıldığını anlata Çeber, ihalenin Ankara’da gerçekleştiğini anlattı. 1.700 araç kapasitesi bulunan büyük bir otoparkın Ayder’in girişine yerleştirileceğini, bu yapının doğaya ve çevreye son derece duyarlı olacağını anlattı.

Kısa zaman içerisinde otoparkın temelinin atılacağını ardından da kısa zaman içerisinde etap etap öncelikle kaplıcalar alanında yeni otel alanı ve oraya taşınacak olan işletmeler, ardından ise yine etaplar şeklinde komple düzenlemeyi kapsayacak şekilde düzenleme yapılacağını anlattı.

“Acayip Şeyler”

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de yaptığı konuşmasında Ayder projesini konu alarak, “o salıncaklar filan böyle acayip şeyler” demişti. Bunları temizleyerek kendilerinin hazırladığı projeyi devreye sokacaklarını da iletti.