Erdoğan Milli İstihbarat Teşkılatı’nın yeni inşa edilen binası “kale” nin açılışında konuşma yaptı. Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Bağlıca semtinde hizmete giren bina dualarla açıldı. Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ta katıldı. Cumhurbaşkanı yaptığı konuşmada MİT’in başarılarına değindi.

Erdoğan, teşkilatın  özellikle Suriye krizinden beri sınır ötesi harekatların başarıya ulaştırılmasında büyük emeklerinin bulunduğunu belirtti. Teşkilatın Libya’ya yönelikte üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirdiğini vurgulayan Erdoğan, MİT’in Türkiye’nin ve Türk halkının çıkarlarını koruyacağına inandığını belirtti.

Teşkilatın uluslararası alanda önemli bir yeri olduğunu söyleyen Erdoğan, birçok ülkede teşkilatın adından sitayişle bahsedildiğini görüyorum. Türkiye’nin teşkilat sayesinde başka ülkelere ihtiyaç duymadan hareket ettiğini kaydeden Erdoğan, teşkilata her türlü desteğin verildiğini sözlerine ekledi. Teşkilatın teknolojik anlamda donatıldığını söyleyen Erdoğan, gerekli bütçenin ayrıldığını belirtti. İHA ve SİHA’nın kuruma kazandırıldığıda açıklamada yer aldı. Erdoğan, insanlığın bir arada yaşama tarihiyle, istihbarat tarihinin aynı olduğuna dikkat çekerek, devletin istihbaratsız var olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Osmanlı’da İstihbarat

Osmanlı’daki istihbarat sistemine değinen cumhurbaşkanı, Osmanlı’nın kuruluşundan itibaren güçlü bir istihbarat sistemine sahip olduğunu belirtti. Osmanlı’nın gerilemesinde istihbarat zafiyetinin bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, Sultan Abdulhamit Han’ın istihbarat konusuna verdiği önemi de dile getirdi. İstihbaratçılarımızın geniş bir alanda hizmet verdiğini söyleyen Erdoğan, halkın gönlünde teşkilatın farklı bir yere sahip olduğunu söyledi. Karargah binası 5 bin dönümlük bir alana inşa edildi. Binanın çevresi 3 metrelik kalın duvarlarla ve dikenli tellerle çevrildi.