Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı CNN Türk-Kanal D ortak yayınında yeni elektrikli yerli otomobil Togg’un fiyatına ilişkin bir soruya yanıt verdi. Erdoğan, otomobilin, halkın cebinin sıkıntıya sokulmadan alınabileceği bir noktada olacağını düşündüğünü söyledi.

Halkın alamaması durumunda sürümden kazanma felsefesinin yürümeyeceğini söyleyen Erdoğan, otomobilin tasarımını ilk gördüğünde heyecanlandığını belirtti. Erdoğan 5 babayiğitle bu yola çıkıldığını ifade ederek, otomobilin CEO’sunun dünyada kendini ispatladığını ifade etti. 5 babayiğidin hatrı sayılır iş adamları olduğunu vurgulayan Erdoğan, otomobilin 5 farklı tasarıma sahip olduğunu, şu anda 3 farklı tasarımın ortaya çıktığını ifade etti. Otomobilin konfora sahip olduğunu söyleyen Erdoğan, kendisinin uzun olmasına rağmen içinde rahatlıkla oturabildiğini söyledi.

Otomobilin hız konusunda iyi bir durumda olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı, 2020 yılının sonunda ileri bir adım atılmış olacağını söyledi. 2020 yılının otomobil için önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, Gemlik’teki fabrikanın bu yılın sonunda bitirilmiş olacağının altını çizdi, ‘ihracat potansiyeli yüksek olmalı’ dedi.

Erdoğan, yerli otomobilin fiyatıyla ilgili gelen soru üzerine, “Halkımızın inanıyorum ki rahatlıkla alabileceği noktasında olacak diye düşünüyorum. O olmazsa sürümden kazanma felsefesi yürümez. Şu bir defa çok çok önemli. Biz şimdi elektrikli bir otomobil yapıyoruz” şeklinde yanıt verdi.

Yerli otomobilde, 400 beygir güç, asistan özelliği, akıllı cihazlarla iletişim, çözüm sunma özelliği, otonom sürüş özelliği, holografik asistan teknolojisi gibi teknik özellikler bulunuyor. Yerli otomobil konforuyla da ilgi çekiyor.