Erken Seçim Olsa Kim Kazanır? İşte o Anket…

İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri sonrasında ilk anket çalışması Piar Araştırma Şirketi tarafından geldi. Ankette herhangi bir erken seçim olması durumunda halkın hangi partiyi destekleyeceği ele alındı. CHP ve HDP oylarının yükselmesi ise dikkat çekti.
Erken Seçim Olsa Kim Kazanır? İşte o Anket…
Gündem, Yaşam 19 Temmuz 2019 16:25

İBB seçimlerinin ardından Piar Araştırma Şirketi 26 farklı şehirde anket çalışması yaparak kamuoyuna görüşlerini sordu. Anket sonuçlarına göre bugün erken seçim yapıldığı takdirde AK Parti’nin %36,7 oranında, CHP’nin %29,1 oranında, HDP’nin %12 oranında, MHP’nin ise %10.8 oranında oy alacağı tahmin edildi.

İYİ Parti Baraj Altına Geriledi

23 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen İBB seçimlerinin sonrasında anket çalışması yapan Piar araştırma şirketi çarpıcı sonuçlar altına imza attı. Yayınlanan sonuçlarda AK Parti’nin düşüş, CHP ve HDP’nin yükseliş yaşadığı görüldü.

26 şehirde gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, kararsızlar eşit bir şekilde dağıtıldığında AK Parti’nin oy oranı %36,7; CHP’nin oy oranı %29,1, HDP’nin oy oranı ise %12.2 oranında seyrediyor. MHP %10,8 oy oranı ile 4.sıradaki parti olurken, İYİ Parti ise %9,1’lik oy oranıyla baraj altında kaldı.

Erken Seçim İstenmiyor

Piar Araştırma Şirketi aynı zamanda “Erken seçim yapılmalı mı?” Sorusunu da yanıt aradı. %55’lik kesim “Hayır” yanıtı verirken, katılımcıların %34,21’lik bölümü erken seçim olsun talebinde bulundu. AK Parti seçmeninin %75’lik bölümü erken seçime karşı çıkarken, CHP seçmeninin %62,1’lik bölümü erken seçim istedi.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com