Esenyurt’tan 117 Suriyeli, Suriye’ye Geri Gönderildi!

Esenyurt’tan 117 Suriyeli, Suriye’ye Geri Gönderildi!
06.08.2019 - 16:24
83
A+
A-

Onbinleri aşan Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Esenyurt Belediyesi, 117 Suriyeli uyruklu bireyi daha Suriye’ye gönderdi. Ülkelerine kesin dönüş gerçekleştiren Suriyeliler, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt tarafından gerçekleştirilen katılımla birlikte Salı günü Esenyurt Beldiyesi eski binası önünden memleketlerine gönderildiler.

8 Şehre Yolculuk

Gönderilen sığınmacılar başkent Şam’ın yanında Halep, Afrin, Cerablus ve İdlib’de ikamet edecekler. 117 kişilik bu kafile, Suriye’ye geçiş sonrasında Kızılay araçları ve TSK korumasıyla birlikte evlerine güvenli bir şekilde yerleştirilecekler.

“Ne Yapacağımızı Bilmiyoruz”

Suriye’ye dönecek olan kafile içerisindeki 33 yaşındaki Muhammed, 7 yıldır Türkiye’de olduğunu belirterek, şimdi tekrardan Halep’e döndüğünü, Türkiye’de ayakkabı işi yaptığını; dönünce yeni bir hayata başlayacaklarını ne yapacağını ise henüz bilmediğini dile getirdi.

Ailesiyle birlikte 5 yıldır İstanbul’da ikamet ettiğini belirten 8 yaşındaki Enver ise, Afrin’e döneceklerini belirtti. Enver’in babası oraya dönünce ne yapacaklarını bilmediklerini ifade etti.