İstanbul sınırları içerisinde yer alan Esenyurt’ta, eşi Sevda Gürler’i balkondan aşağı atarak ölümüne sebebiyet veren Bahadır Gürler isimli cani koca için Adli Tıp Kurumu, raporunu paylaştı.

Paylaşılan söz konusu raporun içeriğinde sanık Gürler’in akıl sağlığının yerinde olmadığı, bu sebepten dolayı da cezai sorumluluğa sahip olmadığı ifade edilince, mahkeme heyeti sanığı mecburen tahliye etmek durumunda kaldı.

15 Günlük Tedav

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında 33 yaşındaki Bahadır Gürler, olay anını net ve detaylı bir şekilde anlamadığını fakat emniyette verdiği ifadenin tamamen doğruyu yansıttığını aktardı.

Gürler, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde 15 gün yatakta tedavi gördüğünü ve bir yıl boyunca ilaç kullanarak ayakta durabildiğini söyledi. Mahkeme heyeti, Gürler’in akıl sağlığının araştırılması için dosyayı Adli Tıp Kurumu’na sevk etti.

Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan rapor, 4. duruşmada mahkeme heyetinin eline geçti. Raporda sanığın akli dengesinin yerinde olmadığı ve bundan dolayı cezai görüşünün de bulunmadığı söylendi.

Raporun gelmesiyle birlikte yeni mütalaasını açıklayan savcı, sanığın olay gerçekleştiği anda akıl hastalığı sebebiyle, işlediği bu fiilin sonuçlarını algılayamadığı, neler doğuracağını bilmediğini aktardı.

Sanık Gürler’in davranışlarına yön verme yeteneğinin dip seviyede olduğunu vurgulayan Savcı, sanığa ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verilmesi talebinde bulundu.