9 Şubat 2022 17:30 Güncelleme : 9 Şubat 2022 13:37

Eşiniz Her Gün Bu Keki İsteyecek! 10 Dakikada Hazırlanan Pratik Kek Tarifi

Eşiniz Her Gün Bu Keki İsteyecek! 10 Dakikada Hazırlanan Pratik Kek Tarifi

Hızlıca yapılan keki daha hızlı ve pratik şekilde yapmak için bu tarifi deneyin! İşte 10 dakikada yapılan 50 dakikada pişen yumuşacık kek tarifi!

Evde kek yapmanın bin bir çeşidi bulunmaktadır. Kimi değişik meyveler ile kek yapmayı tercih ederken kimi de kakao ile kek yapmayı tercih eder. Bir de hızlı bir kek yapmak isteyen hanımlar için pratik şekilde yapılan sade kek vardır. İşten yorgun argın dönen kadınlar, eşlerini mutlu etmek için evlerinde de mesailerine devam ederler. Ancak bunun için bazen çok fazla zamanları olmayabilir. Bir de üzerine gündüz işinin yorgunluğu eklenirse kek yapmak bile zor hale gelir. Bu tarif sayesinde 10 dakika içinde kek yaparak eşinizi mutlu edebileceksiniz. İşte eşinizin sizden her gün isteyeceği yumuşacık pratik kek tarifi!

Pratik Kek Tarifi Malzemeleri

- Üç tane yumurta
- Bir su bardağı dolusu toz şeker
- Yarım su bardağı kadar sıvı yağ
- Bir su bardağı kadar süt
- Bir paket vanilya
- Bir paket kabartma tozu
- İki buçuk su bardağı kadar un

Pratik Kek Tarifi Malzemeleri

Pratik Kek Tarifi Yapılışı

İlk olarak uygun bir kabın içine yumurtalar kırılır ve şeker ilave edilir. İkisi birlikte şeker eriyip yumurta köpürene kadar çırpılır. Daha sonra diğer malzemeler olan sıvı yağ, süt, kabartma tozu, vanilya ve un da kabın içine ilave edilir. Tüm malzemeler kek hamuru kıvamına gelene kadar çırpılır. İçinde un topağı kalmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Sonra hazırlanan kek hamuru, altı yağlanmış kek kalıbına ya da fırın tepsisine biraz yukarından olacak şekilde boşaltılır. Yukarıdan boşaltmanın nedeni hamurun içinin göz göz olmasını sağlamaktır. Sonra önceden ısıtılmış 160 derecelik fırında kek hamuru 50 dakika kadar pişirilir. Kekin kabarık ve güzel olması için ilk yarım saat kesinlikle fırının kapağı açılmamalıdır. Daha sonra ise kekin kenarının kalıptan ayrılması kontrol edilir. Pişmesine yakın ise kürdan yardımı ile kesin içi kontrol edilir. Kek pişip fırından alındığında 15 dakika kalıbın içinde soğuması beklenir. Ardından kabın içinden çıkarılan kek dilimlenerek servis edilir. İlk 15 dakikaya kesinlikle dikkat edilmelidir. Aksi halde kekinizin içi hamur kalabilir.

Pratik Kek Tarifi Yapılışı

Etiketler

Yemek Tarifleri  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış