15 Şubat 2022 13:30 Güncelleme : 15 Şubat 2022 09:03

Ev Alacaklar Bir Kez Daha Düşünsün! Konut Kredisi Faizleri Tepetaklak Oldu Ev Alacaklar Ne Yapacağını Şaşırdı!

Ev Alacaklar Bir Kez Daha Düşünsün! Konut Kredisi Faizleri Tepetaklak Oldu Ev Alacaklar Ne Yapacağını Şaşırdı!

Şubat ayı itibarıyla temel gıda ürünlerine zor yetişen milyonlarca vatandaş, konut fiyatlarını görünce adeta şok geçiriyor. Yeni bir ev almak isteyenler, ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar. Vatandaşlar, bankaların faiz oranlarını araştırmaya devam ediyorlar. Biz de sizler için yeni fırsatlar düzenleyeceğini açıklayan kamu bankalarının en güncel faiz oranlarını karşılaştırdık! İşte, bankalardaki en güncel konut kredisi verileri!

Ülke genelinde artan maliyetler ve yükselen faiz oranları, 2022 yılında konut sahibi olmayı neredeyse imkansız hale getirdi. İnsanlar, temel gıda ürünlerine dahi bin bir zorlukla sahip oluyorken ev sahibi olmak isteyenler ne yapacaklarını şaşırdı. Ev sahibi olmak isteyen herkes, maliyeti 1 milyon lirayı bulan konutları satın alabilmek için kredi ve faiz oranlarını sürekli takip ediyorlar. Konut kredi faizlerinde umut kırıcı hareketlenmeler olurken vergi oranlarına da art arda zam geliyor. Hal böyleyken ev almak için gözünü karartan milyonlarca vatandaş, son günlerde bankaların konut kredi faizlerinin ne kadar olduğunu araştırmaya devam ediyorlar. Biz de sizler için güncel faiz oranları hakkında merak edilen tüm detayları araştırdık.

Kamu Bankaları Art Arda Faiz İndirimine Gitti!

Her ne kadar konut fiyatları adeta cep yakıyor olsa da bankalar tarafından sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. Kamu bankaları, yeni bir ev sahibi olmak isteyen milyonlarca vatandaş için faiz indirimine gidildiğini açıkladı.

İlgili bankalar, 25 Ekim tarihinden itibaren konut kredisi faizlerinde geçerli olacak şekilde 1 milyon liradan daha düşük tutarlar için %1.29, 1 milyon lirayı aşan tutarlar için de %1.35 oranında faiz uygulanacağını açıklamıştı. Bu durum, tüm yurtta sevinçle karşılanırken sıfır konutlara olan talebi de arttırmıştı. Peki, son günlerde bankalarda yer alan konut kredisi faizleri ne kadar oldu? En düşük faiz oranı hangi bankada?

Kamu Bankaları Faiz İndirimi İçin İkinci Müjdeyi de Verdi!

Kamu bankaları, Ekim ayında uygulanan faiz indiriminden hemen sonra ikinci bir müjde daha verdi. Konut piyasasındaki kötü gidişata dur diyebilmek için 19 Kasım tarihinde ürün ve vade yapısına göre 100 baz puanlık bir indirime daha gidildi. İndirim kapsamında sıfır evler için alınan kredi faiz oranları 1 milyon liradan az miktarlar için 1.20’ye çekilirken, 1 milyon lirayı aşan miktarlar için 1.29’a düşürülmüştü. Bu durum, 2021 yılındaki konut satış sayısını da geçen yıla göre neredeyse ikiye katlamıştı. 

Bankalarda 2022 İtibarıyla Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar Oldu?

Kamu bankaları, 2021 yılında iki müjdeyi art arda verirken yeni yıla girdiğimiz sıralarda ev sahibi olmak isteyen milyonlarca vatandaş, konut kredi faizlerindeki son durumu merakla araştırmaya başladı. İşte, bankaların güncel faiz oranları ve 120 ay vadeli 300 bin liralık bir konut kredisinin aylık taksitlendirme hesabı;
• Halkbank
Maliyet : 570.464 lira
Faiz Oranı : %1.20
Aylık Taksitlendirme : 4.730 lira

• Ziraat Bankası
Maliyet : 594.390 lira
Faiz Oranı: %1.20
Aylık Taksitlendirme : 4.929 lira

• Vakıfbank
Maliyet : 570.604 Lira
Faiz Oranı : %1.20
Aylık Taksitlendirme : 4.730 lira

• Ziraat Katılım Bankası
Maliyet : 65.931 lira
Faiz Oranı : %1.53
Aylık Taksitlendirme : 5.475 lira

• Vakıf Katılım Bankası
Maliyet : 662.678 lira
Faiz Oranı : %1.54
Aylık Taksitlendirme : 5.499 lira

• Garanti BBVA
Maliyet : 790.965 lira
Faiz Oranı : %1.98
Aylık Taksitlendirme : 6.565 lira

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış