Evinizin mis gibi kokmasını ister misiniz? Öyleyse kendi oda parfümünüzü üretebilirsiniz. Dışarıda satılanlar oldukça pahalı ve kimyasaldır. Siz malzemeleri kolay yoldan elde ederek kendi oda parfümünüzü yapabilirsiniz. Kolay ve pratik yöntemleri olan oda parfümleriyle, eviniz hem güzel ve temiz kokacak hem de havadar olacak.

Popüler Oda Kokuları

Her zaman çok sevilen ve kullanılan doğal kokular vardır.

Bu kokular şunlardır;

  • Meyve aromalı kokular
  • Naneli ferah kokular
  • Çiçek kokuları
  • Ormansı kokular
  • Lavantalı kokular
  • Ferahlatıcı yaz kokuları

Bunlar iç rahatlatan, ferahlatıcı kokulardır. Siz de dilediğinizi kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Oldukça pratik tariflerdir.

Meyve Aromalı Oda Spreyi

İhtiyacınız olan, elma, portakal, karanfil ve tarçın olmaktadır. Elma kabuğu, portakal kabuğu, dilediğiniz miktarda karanfil ve tarçını bir tencerede kaynatın. Kaynadıktan sonra soğumasını bekleyin ve bir kaseye alın. Sonra küçük kaselere bölerek odaların köşesine yerleştirebilirsiniz. Böylece odalarınız meyve kokacak.

Naneli Oda Spreyi

Siz de keskin nane kokusuna ve aromasına hayransanız, bu sprey tam size göre. Bir kasenin içerisine 10 damla nane yağı ve 10 damla portakal yağı damlatın. Güzelce karıştırın. Küçük cam şişelere bambu çubukları yerleştirerek odaların köşesine koyabilirsiniz. Dilerseniz boş ve temiz bir sprey şişesi de kullanabilirsiniz.

Çiçek Kokuları

Evinizin tıpkı bahar gibi kokmasını istiyorsanız, dilediğiniz miktarlarda lavanta yağı, sardunya çiçeği yağı ve greyfurt yağını bir kasede güzelce karıştırın. Ortaya turunçgil ve çiçek kokusu çıkacak. Şişeye koyarak kullanabilirsiniz.

Ormansı Kokular

Huzur veren orman kokusunu evinize taşıyın. Çam ağacı yağı, sedir ağacı yağı ve buhur ağacı yağını karıştırın. Bu kokuyu evinizin her köşesine sıkın. İçinize çektikçe huzurlu hissedeceksiniz.

Lavantalı Kokular

Lavanta kokusunu herkes sever. Lavanta kokusu sakinleştiricidir. Bir kabı su ile doldurun. Daha sonra içerisine bir miktar karbonat ekleyin ve karıştırın. Üzerine biraz lavanta yağı damlatın. Karıştırın ve sonra bir şişeye koyun. İyice çalkalayın ve kullanın.

Ferahlatıcı Yaz Kokuları

Portakal yağı, limon yağı, misket limonu yağı ve greyfurt yağını güzelce karıştırın. Bir şişeye koyup çalkalayın ve enfes yaz kokunuz hazır.