Koronavirüs Çin’de yayılmaya başladıktan kısa sonra önce doğu sonra batı dünyasına sıçrayarak kısa sürede DSÖ tarafından pandemi listesine alındı. Tüm dünya da milyonlarca insanı etkileyen ve ölümüne sebep olan koronavirüs vaka sayılıları ülkemizde ve dünya da hızla artış gösteriyor. Bağışıklığı güçlü olan insanlarda koronavirüs hafif seyrederken bazen semtom dahi göstermiyor, sizde koronavirüsü hafif atlamış olabilirsiniz! İşte anlamanın basit yolu.

Ülkemizde ve dünyada koronavirüs vaka sayısı gün geçtikçe tırmanıyor. Bütün önlemlere rağmen tırmanışın önelenememesinin sebebi koronavirüsün çok fazla bulaşıcı bir hastalık olması. Bildiğimiz mevsimsel gripten dahi daha bulaşıcı olan bu hastalığın öldürme oranıda gripten bir hayli yüksek. Fakat yeni tip koronavirüs ve mevsimsel gribin semptomları bir birine çok benziyor, doktorlar bir çok kişinin bağışıklığının güçlü olması sebebi ile yeni tip koronavirüsü farkında dahi olmadan atlatmış olabileceğini söylüyor.

  1. Halsizlik ve Sırt Ağrısı

2. Kuru Öksürük

3.Üşüme

4. Karın ağrısı ve İshal

Antikor Testi

Bunlardan birini yada birini ya da bir kaçını yaşadıysanız sizde koronavirüsü farkın olmadan geçirmiş olabilirsiniz. Peki bunu kesin olarak anlamanın yolu nedir? Bu sorunun cevabını Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Aynur Eren Topkaya şöyle verdi, “Antikor testi ile kişinin koronavirüs geçirip geçirmediğini söylemek mümkün” dedi. Topkaya, “Hastalığı belirtisiz geçirenler, daha çok gençler, kadınlar ve kalp, diyabet, hipertansiyon gibi altta yatan kronik bir hastalığı olmayan kişilerdir. Vücudumuz enfeksiyonlara karşı yanıt olarak antikor oluşturur. Bu antikorlar immunoglobulinler adı verilen proteinlerdir.”