5n Haber https://www.5nhaber.com Mon, 02 Mar 2020 14:34:09 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.5 https://www.5nhaber.com/images/2019/09/cropped-favicon-32x32.png 5n Haber https://www.5nhaber.com 32 32 Erdoğan’dan “Bu Sadece Başlangıç” Açıklaması! https://www.5nhaber.com/erdogandan-bu-sadece-baslangic-aciklamasi-26928.html https://www.5nhaber.com/erdogandan-bu-sadece-baslangic-aciklamasi-26928.html#respond Mon, 02 Mar 2020 14:34:09 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26928 Cumhurbaşkanı Erdoğan, İl Danışma Meclisi toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Yaptığı değerlendirmelerin satır başları şunlar:

“Şu ana kadar; 135 tank, 22 zırhlı araç, 45 top, 44 çok namlulu roketatar, 12 tanksavar, 29 pikaba monteli uçaksavar, 2 İHA, 8 helikopter, 7 mühimmat rampası, 24 zırhlı araç, 9 mühimmat depo binası, 2 uçak, 2 füze rampası imha edilip, 2557 rejime ait asker öldürüldü.

“Bu Sadece Başlangıç”

Bizim kan dökülmemesi, canların yanmaması, acıların çekilmemesi hususundaki hassasiyetimizi, zafiyet veya çekingenlik olarak görenlere asıl gücümüzü göstermeye henüz yeni başlıyoruz. Rejimin gördüğü bu zararlar, sadece başlangıçtır.

“Omuzları Üzerinde Baş Kalmayacak”

İşler bu noktaya gelmesinden dolayı hüzünlüyüz. Bunun sebebi arkalarındaki güçlerin gölgesini kendi kuvvetleri sanıp, bize kafa tutanlardır. Her biri canımızdan kıymetli olan aziz askerlerimizin hayatına kast edenleri yerle bir etmek boynumuzun borcudur. Yaşananlar sonrasında ibret almayanların, bizi hala tehdit etmeye çalışıyor olmaları akıllarının başlarına gelmediğinin bir göstergesidir. Şayet bir an önce Türkiye’nin belirlemiş olduğu sınırların dışına adım atmazlarsa, bir zaman sonra omuzlarında taşıdıkları o başlarda kalmayacak.

“Şaka Yapıyoruz Sandılar”

Rusya ve İran’a tekrar söylüyorum. Bizim sizinle hiçbir problemimiz yok. Türkiye’nin mücadelesi ne toprak alma, ne de stratejik bir üs elde etme gayretidir. Biz Suriye’de; milyonlarca mültecinin yol açtığı insani krizi çözme ve topraklarımızın güvenliğinin sağlanması derdindeyiz. Her iki mesele de bizim için hayati önem niteliğindedir. Bu yükü tek başımıza üstleniyoruz. Türkiye üstleniyor! Batının göçmen korkusu ile ifade ettikleri süslü sözler, asıl hayatta somut bir karşılık bulmuyor. Ne diyorlar? “Kapıları açmayın” Aylar önce ne söyledim kendilerine? Eğer bu yükü bizimle paylaşmazsanız, bu kapıları serbest bırakırız. Herhalde şaka yapıyoruz sandılar bizi. Şimdi kapılar açılınca art arda telefonlar alıyorum. “Kapıları kapatın” diyorlar, o iş geçti artık. Şimdi batının hesap verme vakti geldi. Nereye? Dünya Yüksek Mülteciler Komiserliği’ne. Çünkü mültecilere karşı aldıkları tavır ve mültecileri yıldırmaya çalışmaları, batıyı uluslararası camiada hesap vermek zorunda bırakıyor.”

]]>
https://www.5nhaber.com/erdogandan-bu-sadece-baslangic-aciklamasi-26928.html/feed 0
Avrupa’ya Göçmen Akınında Son Durum! https://www.5nhaber.com/avrupaya-gocmen-akininda-son-durum-26919.html https://www.5nhaber.com/avrupaya-gocmen-akininda-son-durum-26919.html#respond Mon, 02 Mar 2020 14:12:06 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26919 Türkiye’nin sınır kapılarını serbest bırakması ile oluşan mülteci akını Yunanistan’ın polis ekiplerini oldukça zorluyor. İltica başvurularını durduran Yunanistan, sınırı geçmek isteyen göçmenler ile yoğun bir mücadele içerisinde kalıyor. Ancak tüm önleme çabalarına rağmen, göçmenler sınırdan geçmeyi başarıyor. Öğle vakitleri 13.50 saatleri itibariyle Edirne üzerinden ülkeden ayrılan göçmen sayısı 117 bin 677’ye ulaştı.

Sınırda oluşan mülteci akınını Anadolu Ajansı’nın geçtiği son görüntüler özetliyor. Yunanistan sınırı göçmenlerle dolup taşmış durumda. Göçmenler tespit ettikleri her delikten sınırı aşmayı başarıyor.

Meriç Nehri’nde Göçmen Akını

Birçok kişinin Yunanistan tarafına geçtiğini öğrenen düzensiz göçmenler, Meriç Nehri’ni geçmek için sınır köylere akın ediyor. Bazı göçmenler botlara, kapasitesinin üstünde kişiyle binmeleri sebebiyle nehri geçerken sorunlar yaşıyor. Meriç Nehri’ndeki adacıkta mahsur kalan 30 mülteci, AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı.

İran uyruklu Abdülzaki Baku; gazetecilere verdiği röportajda, dün akşamdan bu yana nehirdeki adacıkta beklediklerini ifade ederek, “Yunanistan’ı geçip oradan da İngiltere’ye gitmek istiyoruz. Arkadaşlarımı kaldığımız yerden kurtarmak istedim. Bot ile Yunanistan’a geçeceğiz.” şeklinde belirtti.

Yunanistan yönetiminin kapıları serbest bırakacağı umudu ile Pazarkule- Kastanies sınır kapıları arasındaki tampon bölgelerde bekleyiş devam ediyor. Yunanistan sınırında bulunan ekiplerin sık sık göz yaşartıcı bomba ve biber gazı atmasıyla tampon bölgede mücadele yoğunluğunu arttırıyor. Kendilerini korumak isteyen düzensiz göçmenler ormanlık alana doğru dağıldılar. Geceyi zor şartlarda geçiren mülteciler, büyük bir umut ile beklemeye devam ediyor.

Göçmenlere 3 Öğün Yemek Yardımı

Geceleri havaların soğuk geçmesi çocuklu aileleri çok fazla etkiliyor. Edirne Valiliği talimatı ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından, göçmenlere 3 öğün yemek yardımı yapılıyor.

İstanbul’da Mülteci Yığılması

İstanbul’da Vatan Caddesi ve Aksaray’daki Muratpaşa Camisi ile Aksaray Metro İstasyonu önlerinde inanılmaz bir yığılma görülüyor. Düzensiz göçmenler, bu noktalardan otobüslere binerek, Edirne’ye doğru yola koyuluyor.

 

]]>
https://www.5nhaber.com/avrupaya-gocmen-akininda-son-durum-26919.html/feed 0
Küstah Fransız Bakan’dan: Erdoğan Ateşle Oynuyor https://www.5nhaber.com/kustah-fransiz-bakandan-erdogan-atesle-oynuyor-26914.html https://www.5nhaber.com/kustah-fransiz-bakandan-erdogan-atesle-oynuyor-26914.html#respond Mon, 02 Mar 2020 12:55:45 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26914 İdlib’te yaşanan insani krizin ve katliamın önüne geçmeyi hedefleyip, Türkiye’deki tehditlerin ortadan kaldırılması amacıyla yürütülen operasyonda 34 askerimiz şehit düştü. Askerlerimizi kaybetmemizin ardından Türkiye’ye akın eden göçmenlerin sınır kapılarından geçişlerinin engeli kaldırıldı. Türkiye sınırlarından çıkıp, Avrupa sınırlarına geçmek isteyen 80 bini aşkın göçmen batıyı adeta çıldırttı.

Tüm Avrupa Panikledi

Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’de kirli planların peşinde olan Fransa, Türkiye’ye karşı hoşnut olmadığını her fırsatta dillendiriyor. 4 milyondan fazla Suriyeli mülteciye yer veren Türkiye, Avrupa Birliği’ni uyarmasına rağmen anlaşmalarında durmadılar. Bu nedenle sınırdan geçiş engelinin kaldırılması tüm Avrupa ülkelerini büyük bir paniğe uğrattı.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Mer, France 2 adlı televizyona belirttiği ifadelerde, “Sınırı prensip olarak korumalıyız. İzinsiz girişlerden Avrupa’yı korumak tüm Avrupa Birliği’nin görevidir. Avrupa birliği, maalesef ateşle oynayan Erdoğan’a karşı kararlılığını göstermeli.” cümlelerini kurdu.

Alman Basınından Cumhurbaşkanı Erdoğan Değerlendirmesi

Frankfurter Allgemeine Zeitung’da “Erdoğan’ın hatası” isimli yorumda, Suriye’de “köşeye sıkışan” Türkiye’nin, güvenliğini NATO’ya borçlu olduğu söylendi. Yorumda şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ateşle oynadı. Şimdi alev alev yanıyor. Türk ordusu doğrudan Suriye birlikleri ile savaşa girdi. Dolaylı yoldan Ruslarla da böyle bir duruma düştü. Suriye’de maceracı tutum sergileyen ve Rusya ile yakınlaşan Erdoğan’ın risk alabilmesinin tek nedeni NATO’nun koruması altında olmasıdır. Ancak NATO’nun; 5’inci maddesinin uygulanmasına çağrı yapılarak, Erdoğan’ın çıkardığı yangını söndürmek zorunda olduğunu taşımadığı anlamına geliyor. Türkiye yaptığı hatanın sorumluluğunu kendi üzerine alması gerekiyor.” şeklinde değerlendirmeler yapıldı.

]]>
https://www.5nhaber.com/kustah-fransiz-bakandan-erdogan-atesle-oynuyor-26914.html/feed 0
Dünya Sağlık Örgütü Uyardı! Her Ülke Hazır Olmalı https://www.5nhaber.com/dunya-saglik-orgutu-uyardi-her-ulke-hazir-olmali-26905.html https://www.5nhaber.com/dunya-saglik-orgutu-uyardi-her-ulke-hazir-olmali-26905.html#respond Fri, 28 Feb 2020 13:36:57 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26905 İlk olarak Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kentinde görülen ve kısa bir süre zarfında 40’dan fazla ülkeye yayılan koronavirüs, sebebiyle 2 bin 810 kişi yaşamını yitirdi. Ölüm tehlikesini fazlasıyla barındıran Covid-19 resmi isimli virüs, tüm dünyayı diken üzerinde tutarken, Dünya Sağlık Örgütü’nden yeni bir uyarı daha geldi.

“Çok Büyük Hata Olur”

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün dünya genelinde büyük bir alana yayıldığını belirterek, ülkeleri tedbir almaları için harekete geçmelerini söyledi. “Her ülke görebileceği ilk koronavirüsü vakalarına karşı hazırlıklı olmalı. Hiçbir ülke virüsü topraklarında görmeyeceği kanaatine varmamalı. Bu çok büyük bir hata olur. Ancak ne umutsuz ne de çaresiz değiliz. Ülkeler kendilerine; İlk vakalar için hazır durumda mıyız?, İlk vaka geldiğinde neler yapabiliriz?, İzolasyon merkezimiz ve yeterli malzememiz var mı? şeklinde soruları sormak zorundadır.” açıklamalarını yaptı.

“İnsan Hayatını Kurtarmanın Vakti Geldi”

Dünya Sağlık Örgütü’nün, ülkelerinde tedbir almak için hazırlık yapmak isteyenlerin her zaman yanında olduğunu belirten Tedros, “Şu an en büyük düşmanımız endişe ve paniktir. İran ve İtalya’daki vakalar, bu virüsün nelere sebebiyet verdiğini bizlere göstermiş oldu. Bu virüs grip gibi değil, doğru önlemlerin kontrol altına alınması gerekiyor. Bu virüsün pandemik potansiyeli var. Şu andan itibaren virüsün önüne geçmek ve insan hayatını kurtarmanın vakti geldi.” açıklamalarını yaptı.

Tüm Dünyaya Hızla Yayıldı!

Dünya genelinde tespit edilen vaka sayısı oldukça fazlalaştı. Virüs çıktığı andan itibaren kaydedilen verilere göre, Çin ana karasında; 78 bin 497, Hong Kong Özel İdari Bölgesinde ise 91 vaka gösterdi. Dünya genelinde 82 bin 100’ü geçen vaka sayısı yerel basınlardan derlenen bilgilere göre; Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10, Tayvan’da 32, Güney Kore 1595, Japonya 894, İtalya 447, İran 141, Singapur 93, ABD 60, Tayland 40, Bahreyn 33, Kuveyt 26, Avustralya 23, Malezya 22, Almanya 21, Fransa 17, Vietnam 16, İngiltere 13, Birleşik Arap Emirlikleri 13, İspanya 12, Kanada 12, Irak 5, Rusya 5, Umman 4, Hindistan 3, Filipinler 3, Hırvatistan 3, İsrail 2, Avusturya 2, Pakistan 2, Lübnan 2, İsveç 2, Finlandiya 2, Cezayir 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, İsviçre 1, Mısır 1, Afganistan 1, Yunanistan 1, Brezilya 1, Gürcistan 1, Kuzey Makedonya 1, Romanya 1, Norveç 1.Romanya ve Pakistan’da 1 vaka tespit edildiği bilgileri kaydedildi.

 

]]>
https://www.5nhaber.com/dunya-saglik-orgutu-uyardi-her-ulke-hazir-olmali-26905.html/feed 0
NATO’dan Açıklama Geldi: Türkiye Çok Kıymetli Bir Müttefikimiz! https://www.5nhaber.com/natodan-aciklama-geldi-turkiye-cok-kiymetli-bir-muttefikimiz-26899.html https://www.5nhaber.com/natodan-aciklama-geldi-turkiye-cok-kiymetli-bir-muttefikimiz-26899.html#respond Fri, 28 Feb 2020 12:05:12 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26899 Rusya’nın desteklediği Esed rejiminin, düzenlediği hain saldırı sonucunda 33 askerimiz şehit düştü. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait konvoya hava saldırısı gerçekleştiren rejim güçleri üzerine, Türkiye NATO’ya çağrıda bulundu. Suriye başlığı altında bir olağanüstü toplantı yapıldı. Toplantının ardından basına konuşan Genel Sekreter Jens Stoltenberg, açıklamalarında “Türkiye’ye çok değer veriyoruz. Kıymetli bir müttefik olarak görüyoruz. Türkiye’nin yanındayız.” ifadelerini kullandı.

1 Saat 10 Dakika Süren Toplantının Satır Başları

“Suriye’de meydana gelen durum ile alakalı bir telefon görüşmesi yaptım. Kendisi danışma talebinde bulundu. Şu an şunu belirtmek istiyoruz; Müttefiklerin, geçtiğimiz gece İdlib kentinde Türk askerlerinin uğradıkları saldırı sonrasında hayatlarını kaybetmesine çok üzüldüklerini bilmenizi istiyoruz. NATO bu saldırıyı şiddetle kınıyor. Beşar Esad yönetimindeki askerlerin bir an önce durmalarını, uluslararası hukuka uyulmasını ve BM destekli barış süreçlerinin devam etmesini dile getiriyorum

2018 tarihli ateşkese devam edilmelidir. Aksi takdirde insani kriz kötüleşecektir. Şu anda İdlib’de bulunanlar için insani durum çok kötü durumdadır. NATO Türkiye’nin yanındadır ve Türkiye’yi çok kıymetli bir müttefik olarak görüyor. Türkiye, kaç zamandır mülteci insanlara desteğini gösteriyor. NATO yardımlarını bir kaç farktı şekilde gösterecektir.  Bu desteklerden biri hava korunma yolları olacaktır. Bu sayede Suriye’den gelen hava saldırılarından korunacaktır. NATO’nun güneydoğu sınırını korumayı sürdüreceğiz.

NATO müttefiki olan üyeler, Türkiye’nin askerlerini kaybetmesine yönelik taziyelerini şehit düşenlerin ailelerine ve tüm Türk halkına iletmektedir. Ayrıca NATO, Beşar Esad’ı arayıp, uluslar arası hukuka tam anlamıyla uyulması gerektiğini belirterek, ateşkes istemiştir. Bunun yanında Suriye’deki insani krizleri çözmesi gerektiğini bildirmiştir.

Yüz binlerce insan kendi evlerini bırakıp, gitmek zorunda kalmıştır. NATO müttefikleri bugün Türkiye’ye desteğini sunuyor. Hava savunma sistemlerinde değişiklik yapmasını öneriyoruz. Erken uyarı ve gözlem uçakları bulunuyor. Fakat NATO müttefikleri daha fazla neler yapabilecekleri konusunda araştırmalar yapıp, Türkiye’ye desteğini artırmaya çalışıyor.” açıklamaları yapıldı.

]]>
https://www.5nhaber.com/natodan-aciklama-geldi-turkiye-cok-kiymetli-bir-muttefikimiz-26899.html/feed 0
Hain Saldırı Sonrası AP’den İlk Açıklama Geldi! https://www.5nhaber.com/hain-saldiri-sonrasi-apden-ilk-aciklama-geldi-26894.html https://www.5nhaber.com/hain-saldiri-sonrasi-apden-ilk-aciklama-geldi-26894.html#respond Fri, 28 Feb 2020 09:47:41 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26894 Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Esed rejiminin yaptığı hain saldırıda şehit düşen Türk askerleri için çok üzgün olduğunu belirtti.

“Yaşamını Yitiren Türk Askerleri İçin Üzgünüm”

Sanchez’in, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Yaşamını yitiren Türk askerleri için gerçekten çok üzgünüm. Türkiye, İdlib ve mültecilere yönelik gelişmeleri endişe duyarak takip ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“AB Çok Daha Güvenilir Müttefik”

Sanchez, Avrupa Birliği’nin daha fazla güvenilebilecek bir müttefik olduğunu söyleyerek, açıklama yaptı. “Türkiye’ye tek taraflı hareket etmeme” konusunda çağrıda bulundu.

Şehit Sayısı 33’e Yükseldi

Suriye’nin İdlib kentinde, Esed rejiminin düzenlediği hain hava saldırısı sonucunda, 33 kahraman Türk askeri şehit oldu. Hatay Valisi Rahmi Doğan yaptığı açıklamada, “İdlib’de rejim güçleri tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik yapılan hain saldırı sonucuna şehit olan askerlerimizin sayısı 33’e yükseldi. 32 askerimiz ise yaralandı. Yaralı askerlerimizin hayati tehlikesi bulunmuyor ve tüm sağlık personellerimiz görevinin başındadır.”  ifadelerine yer verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Sınırda!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile beraber Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de Suriye sınırına gitti. Hatay’daki Taktik Komuta Yeri’nde yürütülen sevk ve idare işlemlerini yerinde ilerletme kararı aldılar. Ayrıca Akar, yaralanan askerlerimize ziyaret gerçekleştirip, durumları hakkında bilgi edindi.

]]>
https://www.5nhaber.com/hain-saldiri-sonrasi-apden-ilk-aciklama-geldi-26894.html/feed 0
Reyhanlı’dan Kötü Haberler! 33 Şehit! https://www.5nhaber.com/reyhanlidan-kotu-haberler-askeri-taburumuza-hava-saldirisi-iddiasi-26875.html https://www.5nhaber.com/reyhanlidan-kotu-haberler-askeri-taburumuza-hava-saldirisi-iddiasi-26875.html#respond Thu, 27 Feb 2020 20:46:04 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26875 Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen operasyonlarda, askeri konvoyumuzun geçişi sırasında bir tabur askerimizin üzerine hava saldırısı olduğu iddiası dolaşıyor. Henüz resmi makamlardan açıklama gelmedi fakat sosyal medyada dolaşan görüntüler ve kayıtlar durumun ciddi olduğu yönünde.

Resmi açıklamalar gelmeden henüz sayı vermeyi doğru bulmuyoruz fakat Twitter’daki bazı görüntüler şu şekilde

 

23:15 Erdoğan’dan Beştepe’de acil güvenlik toplantısı düzenliyor.

ANKARA’da bu gece ışıklar sönmeyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’de İdlib zirvesi yapıyor. Son dakika açıklamalar bekleniyor.

23: 20 Kılıçdaroğlu CHP MYK’yı acil toplantıya çağırdı

Geç saatlerde toplanan CHP MYK’da Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan son gelişmelerin ele alınacağı ifade edildi.

23:45 Sosyal medya ve EkşiSözlük’e erişim sıkıntısı olduğu yönünde bilgiler var. Yoğunluk kaynaklı erişim sıkıntısı olma ihtimali yüksek.

23:52 Hatay Valisi: 9 Mehmetçiğimiz Şehit

Hatay Valisi Doğan:

“9 Mehmetçiğimiz şehit. Çok sayıda ağır yaralılarımız var, yaralılarımızı Cilvegözü Sınır Kapısından Türkiye’ye aldık. Tedavileri devam ediyor. Hastanelerimizde kan ihtiyacı yoktur. Hastanelerimizde sağlık ekipleri görevleri başında.”

00:04 Tüm partiler olağanüstü toplanıyor.

00:15 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu NATO Genel Sekreteri ile görüştü.

00:34 Hatay Valisi: Şehit sayımız 22….

Şehit sayımız 33 olarak açıklandı… Başımız sağolsun

 

# Gelişmeleri an be an yazacağız.

]]>
https://www.5nhaber.com/reyhanlidan-kotu-haberler-askeri-taburumuza-hava-saldirisi-iddiasi-26875.html/feed 0
Ankara’da Acil İdlib Zirvesi https://www.5nhaber.com/ankarada-acil-idlib-zirvesi-26881.html https://www.5nhaber.com/ankarada-acil-idlib-zirvesi-26881.html#respond Thu, 27 Feb 2020 20:41:32 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26881 Türkiye’nin İdlib için verdiği sürenin dolmasına kısa bir süre kala Başkent’te hareketli saatler yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de İdlib operasyonuyla ilgili acil güvenlik toplantısı düzenliyor.

Toplantıdan sonra son dakika açıklamaların gelmesi bekleniyor. Sosyal medyaya düşen iddialar sebebiyle kamuoyunda gergin bir bekleyiş var. Türkiye Ankara’dan gelecek resmi açıklamaya kilitlendi.

CHP Olağanüstü Toplanıyor

İdlib’deki gelişmeler üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin Merkez Yürütme Kurulunu (MYK) olağanüstü toplantıya çağırdı.

]]>
https://www.5nhaber.com/ankarada-acil-idlib-zirvesi-26881.html/feed 0
Tarım ve Orman Bakanlığı’na 2 bin 153 Personel Alımı Olacak! https://www.5nhaber.com/tarim-ve-orman-bakanligina-2-bin-153-personel-alimi-olacak-26870.html https://www.5nhaber.com/tarim-ve-orman-bakanligina-2-bin-153-personel-alimi-olacak-26870.html#respond Thu, 27 Feb 2020 14:02:09 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26870 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere toplamda 2 bin 153 kişilik sözleşmeli personel kontenjanı açılacağını bildirdi. Kadro dağılımının; 1163 mühendis, 11 sağlık teknikeri, 50 teknisyen 139 tekniker ve 790 veteriner hekimi şeklinde olacağını bildiren Pakdemirli, başvurmak için gerekli şartlara da değindi.

“Mühendis kadrosu için yüksek öğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak şartı aranıyor.

Sağlık teknikeri için ise, yüksek öğretim kurumlarının en az ön lisans seviyesinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun olmak şartı isteniyor.

50 kişiden oluşacak teknisyen kadrosu için en az orta öğretim dengi mesleki teknik öğrenim şartı istenirken, tekniker kadrosunun alımı için ise en az ön lisans düzeyinde mesleki öğrenim donanımına sahip olmak gerekiyor.

Veteriner fakültelerini bitirenler ise 790 kişiye sağlanacak istihdam sürecinde başvuru yapabilirler.” şeklinde açıklamalar ile başvuru şartlarına değinen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şartları karşılayan herkesin başvuruda bulunabileceğini belirtti.

]]>
https://www.5nhaber.com/tarim-ve-orman-bakanligina-2-bin-153-personel-alimi-olacak-26870.html/feed 0
Gizem Karaca’dan Küvet Pozu! Övgüler Yağdı https://www.5nhaber.com/gizem-karacadan-kuvet-pozu-ovguler-yagdi-26864.html https://www.5nhaber.com/gizem-karacadan-kuvet-pozu-ovguler-yagdi-26864.html#respond Thu, 27 Feb 2020 13:13:56 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26864 Bir süredir ekran başlarında kendisini göremediğimiz güzel oyuncu Gizem Karaca, Instagram üzerinden yaptığı paylaşım ile gündeme oturdu. Binlerce beğeni ve övgü alan Gizem Karaca, sosyal medyada adından söz ettirmeyi başarıyor. Ünlü fotoğrafçıya verdiği küvet pozunu takipçileriyle paylaşmayı unutmayan güzel oyuncu sosyal medya hesaplarını ihmal etmiyor.

Parlak Mayo İle Küvette Poz Veren Karaca Sosyal Medyayı Salladı

Instagram hesabı ile tam 2.3 milyon kullanıcıya hitap eden Gizem Karaca, çekimlerinin olağanüstü geçtiğini belirterek, küvette verdiği iddialı poz ile takipçileri tarafından tam puan aldı. Mayo tercihini iddialı yapan güzel oyuncu, paylaştığı fotoğrafın altına “Sabırsızlıkla beklediğim güzel çekimlerden bir kare. Cem Talu farkı, emeği geçen herkese minnettarım. Rüya gibi bir çekim oldu.” notunu ekledi.

 

İltifat Yağmuruna Tutuldu

Başarılı oyuncunun fotoğrafını gören hayranları, kendilerini tutamadı. Kısa süre içerisinde ciddi rakamlarda beğeni alan Gizem Karaca, sosyal medya kullanıcıları tarafından iltifat yağmuruna tutuldu. Olay olan pozun altına gelen yorumların arasında “güzeller güzelim, çok güzelsin, Harika bir şeysin, hayatın ışığı yok olsa seninle aydınlanırız” gibi iltifatlar bulunuyor.

Ekranlara Ne Zaman Dönüyor

7 Eylül 1998 gününde, dünyaya gözlerini açan Gizem Karaca oyunculuk üzerine bir çok başarılı işler sergilemiştir. Bir süredir ekranlarda görünmeyen güzel oyuncu, hayranları tarafından oldukça merak ediliyor. Ancak ekranlardan daha fazla uzak kalmayacağını ve en yakın zamanda hayranları için roller alacağını belirtti. Sosyal medyaya fazlasıyla önem veren Karaca, takipçileri ile etkileşim halinde olmayı seviyor.

 

]]>
https://www.5nhaber.com/gizem-karacadan-kuvet-pozu-ovguler-yagdi-26864.html/feed 0
Koronavirüs Türkiye’yi Çevreledi! 3 Kişi Hastaneye Kaldırıldı https://www.5nhaber.com/koronavirus-turkiyeyi-cevreledi-3-kisi-hastaneye-kaldirildi-26858.html https://www.5nhaber.com/koronavirus-turkiyeyi-cevreledi-3-kisi-hastaneye-kaldirildi-26858.html#respond Thu, 27 Feb 2020 12:38:07 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26858 Dünyayı diken üstünde tutan ve gün geçtikçe yayılması hızlanan koronavirüsü hakkında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklamalar geldi. Bakan Koca yaptığı açıklamada, 3 kişide grip tespit edildiğini belirterek, gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.  Gürbulak sınır kapısında 60 kişinin takibe alındığı bilgisini veren Koca, tespit edilen 3 kişinin hastanede kontrol altına alındığını açıkladı.

“14 Gün Gözlem Altında Tutulacaklarını Bilmelerini İstiyorum”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’da bulunan Türk vatandaşları için; “İran’da bulunan vatandaşlarımızdan gerekli özeni göstermelerini, mümkün oldukça açık havaya çıkmamalarını, sık sık ellerini yüzlerini yıkamalarını ve bunun gibi gerekli hijyen kurallarını aksatmamalarını rica ediyorum. Ayrıca gelmek isterlerse 14 gün gözlem altında tutulacaklarını bilmelerini istiyorum. Gürbulak Sınır Kapısı’ndan 60 kişiyi aldık. Takip süreçlerini devam ettiriyoruz. Grip belirtisi gösteren 3 kişiyi ise hastaneye aldık.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynağı Bilinmeyen Vaka Tüm Dünyayı Tedirgin Etti

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir kişi de ilk kez koronavirüsü tespit edildi. Tespit edilen kişinin  önceden yurt dışına hiç çıkmadığı söylenerek, koronavirüsü görülen hiç kimseyle yan yana gelmediği açıklandı. Tüm dünyada endişeyi arttıran kaynağı belirsiz vaka, ABD’de korku yaşanmasına neden oldu.

 

İran’dan Kötü Haber! Toplam 26 Ölü

Koronavirüs nedeniyle ölüm sayısı gün gün artıp, endişeyi büyütüyor. İran’ı da saran bu salgın 245 kişiye musallat olup toplamda 26 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Türkiye’de Fazla Sayıda Şüpheli Kişi

Türkiye’de bulunan 8 ilde fazla sayıda kişi gözlem altına alındı. Zonguldak’ta şüphelenilen 13 İranlı vatandaş, Kütahya’ya tatile gidip, geri dönen 1 kişi, Hatay’da Bangladeşli 1 kişi, kontrol altında tutuluyor.

Bir Ülkede Daha

İtalya’dan tatilden dönen bir Danimarka vatandaşında koronavirüs tespit edildiği duyuruldu. Danimarka sağlık ekiplerinin açıklaması ile bir ülke daha korona ile tanıştı.

 

 

]]>
https://www.5nhaber.com/koronavirus-turkiyeyi-cevreledi-3-kisi-hastaneye-kaldirildi-26858.html/feed 0
Hayal Köseoğlu İç Çamaşırsız Pozlar ile Medyayı Salladı! https://www.5nhaber.com/hayal-koseoglu-ic-camasirsiz-pozlar-ile-medyayi-salladi-26847.html https://www.5nhaber.com/hayal-koseoglu-ic-camasirsiz-pozlar-ile-medyayi-salladi-26847.html#respond Mon, 24 Feb 2020 14:07:53 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=26847 FOX TV ekranlarında yayınlanan Mucize Doktor isimli sevilen dizinin Açelya karakterini canlandıran güzel oyuncu Hayal Köseoğlu, Instagram hesabı üzerinden paylaştığı cesur pozlar ile hayranlarının beğenisi kazanmaya devam ediyor.

Güzel Oyuncu Cesur Pozları Artırdı

Cesur pozlarını sık sık gördüğümüz güzel isim, İnstagram hesabında iç çamaşırsız giydiği beyaz gömlek ile çekindiği fotoğrafları paylaştı. Paylaştığı görüntülerin altına herhangi bir yorum eklemeyen Hayal Köseoğlu, son zamanlarda bu tarz cesur pozları sıklıkla atmaya başladı.

Direk Dansı İle Büyüledi

Hayal köseoğlu, geçtiğimiz ay yine Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile nefes kesmişti. Dans ettiği görüntüleri paylaşıp; takipçilerine sunan ünlü oyuncu, sosyal medya kullanıcıları tarafından tam not almayı başarmıştı.

Açelya Karakteri ile Çok Fazla Seviliyor

Sosyal medyayı kasıp kavuran Hayal Köseoğlu, Mucize Doktor izleyicileri tarafından çok fazla ilgi görürken, Açelya karakterine hayat verdiği rol ile oldukça seviliyor.

Hayal Köseoğlu Kimdir?

1993 yılında hayata gözlerini açan Hayal Köseoğlu,  İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikal Bölümü’nde, öğrenimine devam ediyor. Güzel oyuncu; İstanbullu Gelin, Ufak Tefek Cinayetler, Aşk-ı Memnu gibi birçok dizide önemli karakterler canlandırdı. Özgür Dünya isimli film ile beyazperdeye atılan oyuncu, Sesinde Aşk Var isimli filmde de karaktere hayat verdi. 2019 yaz sezonunda çekimleri biten; Bir Nefes Daha, Beni Sevenler Listesi filmlerinde de rol almayı başaran Hayal Köseoğlu; oyunculuğun yanında, dijital platformlarda müzikle de ilgileniyor.

 

]]>
https://www.5nhaber.com/hayal-koseoglu-ic-camasirsiz-pozlar-ile-medyayi-salladi-26847.html/feed 0