5n Haber https://www.5nhaber.com Thu, 05 Dec 2019 15:03:15 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 https://www.5nhaber.com/images/2019/09/cropped-favicon-32x32.png 5n Haber https://www.5nhaber.com 32 32 Kısa Sürede Nasıl Kas Yapılır? https://www.5nhaber.com/kisa-surede-nasil-kas-yapilir-25644.html https://www.5nhaber.com/kisa-surede-nasil-kas-yapilir-25644.html#respond Thu, 05 Dec 2019 15:01:21 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25644 Spor yapmak, sporla ilgili olmak her açıdan size avantaj sağlayacak bir aktivitedir. Başta olmak üzere gerek sağlıksal sıkıntılarınız gerek duruş bozukluklarınızın giderilmesi için önemli bir rol oynar.

Beslenme Düzeni

Vücut geliştirme sporunda hayal ettiğiniz yere ulaşmak için beslenme düzeni %85′ lik bir rol oynar, %15’lik kısım ise ağırlık antrenmanlarıdır. Beslenmeniz düzgün ve yeteri kadar protein,karbonhidrat, lif ve sağlıklı yağ almıyorsanız ve sadece ağırlık antrenmanları yapıyorsanız, sizin kas yapmaktan ziyade, zamanla var olan kaslarınızı da yok etmeye başlayacaktır.

 

 

 

 

 

Günlük almanız gereken kcal boyunuza, kilonuza, metabolizma hızınıza göre değişir. Gün içinde almanız gereken kalori miktarını öğrendikten sonra yapacağınız şey ise yemek yemeye başlamak. Tabi ki bu her besini yiyeceğiniz anlamına gelmiyor. Sağlıklı kaynaklardan örnek verecek olursak;

  • Tavuk, kırmızı et, hindi, balık, yumurta
  • Pirinç pilavı, bulgur pilavı, kepekli makarna, yulaf ezmesi
  • Zeytinyağı, kuruyemiş, fıstık ezmesi, zeytin, avokado
  • Brokoli, ıspanak, marul, maydanoz, bezelye vb.

Protein-karbonhidrat-sağlıklı yağ-lif ve vitamin mineral şeklinde sıraladım. Tabi ki bunlar sadece birkaç tanesi. Yediğiniz besinlerin içeriğine, size neyin fayda sağlayıp neyin fayda sağlayamayacağını bilirsiniz. Şeker veya unlu mamülleri kullanmanız bu bağlamda gerekli olmamalıdır. Şeker kullanmadığınız da ise daha enerjik ve dinç olduğunuzu göreceksiniz.

 

 

Antrenman sistemi

Eğer ki ağırlık antrenmanları yapmazsanız kas geliştirmeniz mümkün değil. O yüzden haftada minimum 3, maksimum 6 gün ağırlık antrenmanları yaparak kas gelişimini desteklemiş olacaksınız. Her kas grubunu çalıştırmakta fayda var. Çünkü bacak, omuz gibi bölgeleri çalıştırmak istemeyebilirsiniz kas acısından dolayı. Ama emin olun ki o kas acısı size olumlu yönde etki edecek. Sadece ağırlık antrenmanları değil, aynı zamanda kardiyovasküler sisteminizi çalıştırmak için gerekli kardiyo çeşiteri yapmanız da fayda var. Örneğin; yürüyüş, yüzme, koşu, ip atlama, bisiklet. Günlük yaşantınızda da olması gerektiği gibi su tüketmeniz gerekli ve tuz alımında sıfıra inmemeniz gerekir. Aşırıya kaçmadan, yeteri kadar alın bu sizin için yeterli olacaktır. Ve tabi ki uykunuza önem gösterin, zaman ayırın. Büyüme ve gelişme hormonları uyku esnasında çalışmaya başlar. Antrenman yapıp yorulmak kadar,vücudu dinlendirmeniz de oldukça önemli.

]]>
https://www.5nhaber.com/kisa-surede-nasil-kas-yapilir-25644.html/feed 0
Trafik Kazası Sebebiyle Yaşamını Yitiren Güzellik Kraliçesi! https://www.5nhaber.com/trafik-kazasi-sebebiyle-yasamini-yitiren-guzellik-kralicesi-25641.html https://www.5nhaber.com/trafik-kazasi-sebebiyle-yasamini-yitiren-guzellik-kralicesi-25641.html#respond Thu, 05 Dec 2019 14:08:25 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25641 Zanib Naweed isimli Güzellik Kraliçesi, 7 yıl önce Pakistan’da düzenlenen yarışmada 1. seçildi. ABD’de yaşamını sürdüren Naveed, Maryland eyaletinde bulunuyordu. Aracıyla trafikte olan virajı alamadığı için hakimiyetini şanssız bir şekilde kaybetti.

 

 

Kullandığı otomobil, kenardaki bariyerlere sert bir şekilde çarptığı için, hızı kontrol edemeyen araç takla atarak yolu terk etti. Etrafta kazayı gören insanlar ise kazada, Zanib Naveed’in araban süratli bir şekilde fırladığını bildirdiler. Ve dikkat problemini etkileyecek alkol veya uyuşturucu almadığı belirlendi.

Naveed’in yakın olduğu insanlar ; “Çok temiz bir ruhu vardı, sonsuza dek özlenecek. O olmadan yaşamlarımız hiçbir zaman aynı olmayacak.” şeklinde duygularını belirttiler.

 

]]>
https://www.5nhaber.com/trafik-kazasi-sebebiyle-yasamini-yitiren-guzellik-kralicesi-25641.html/feed 0
Ünlü Futbolcu Kalça Isırdı! https://www.5nhaber.com/unlu-futbolcu-kalca-isirdi-25634.html https://www.5nhaber.com/unlu-futbolcu-kalca-isirdi-25634.html#respond Thu, 05 Dec 2019 13:21:41 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25634 Ünlü futbolcu İspanyol Alvaro Morata, yıl başı yaklaştığı için eşiyle birlikte bir takım hazırlıklara başladılar. Noel ağacı süsleyen eşinin kalçasını ısırdı. Alice Campello 24 yaşında genç modellerden bir tanesi. Sosyal medya da yaşanılan o dakikaları paylaşınca, ses getiren bir hal aldı.

 

 

İspanyol futbolcunun kariyeri

Küçük yaşlarda Atletico Madrid takımının alt yapısında oynayan Alvaro Morata, kariyerine de böyle başladı. Altyapılarda devam eden Morata Getafe’nin alt yapısında oynamaya devam etti. Ardında Real Madrid B konumuna kadar ilerleme kaydetti.

 

]]>
https://www.5nhaber.com/unlu-futbolcu-kalca-isirdi-25634.html/feed 0
Sokak Köpeği Tarafından Yüzü Parçalandı! https://www.5nhaber.com/sokak-kopegi-tarafindan-yuzu-parcalandi-25630.html https://www.5nhaber.com/sokak-kopegi-tarafindan-yuzu-parcalandi-25630.html#respond Thu, 05 Dec 2019 12:35:59 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25630 Manisa’da yaşamını devam ettiren 86 yaşındaki Emine Yıldız, sokak köpeği tarafından uğradığı korkunç saldırıda, yüzünün paramparça bir şekilde bulundu. Avcılar Emine Yıldız’ı bulduktan sonra, haber göndermek için birkaç el tüfekleriyle havaya ateş ettiler. Ambulans geldikten sonra yüzünün tanınmayacak bir konuma geldiği söylendi.

 

 

Selendi Devlet Hastanesine en hızlı şekilde ulaştırılan Emine Yıldız, sevk gerçekleştirilmek zorunda kalındığı için son durak olarak Celal Bayar Üniversitesine Hafsa Sultan Hastanesinde gerekli müdahaleler yapıldı.

Direkt olarak ameliyata alınan Emine Yıldız’ın, ameliyattan çıktıktan sonra ölüm riskinin hala bitmediği bildirildi.

 

]]>
https://www.5nhaber.com/sokak-kopegi-tarafindan-yuzu-parcalandi-25630.html/feed 0
Tütün Mamullerinde Standart Paket! https://www.5nhaber.com/tutun-mamullerinde-standart-paket-25626.html https://www.5nhaber.com/tutun-mamullerinde-standart-paket-25626.html#respond Thu, 05 Dec 2019 12:16:41 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25626 Yeni yönetmelikte, marka,simge ve logo bulunmayacak. Tek renk ve standart şekilde satışa sunulacaktır. Ayrıca paket üzerindeki sağlık uyarısı oranı ise, yüzde 85’e yükseldi. Renkli paketlerin dikkat çekiciliği ve özenilebilecek şekilde olmasının kaygıları ortadan kalkması bekleniyor.

 

Dikkate alınacak sağlık uyarıları

Sigara kullanıcısının ne ile karşı karşı olduğunu bilmesi gerekir.

Paketlerde bulunan sağlık uyarılarının kullanıcıya olan psikolojik etkisine de önem verildi. Sigara içen bireyin çocuklarına olan zararın varken aynı zamanda, onların da özeneceği, örnek alacağı kişi babası olacaktır ve sigaraya başlamak için nedenleri olacaktır.

Hamilelikte içilen sigaranın risklerden birkaçı ise bebeğin ölü doğumu, engelli ve hastalık sahibi olması şeklinde dünyaya gelebilir. Aynı zamanda cinsel bazda epey bir zor duruma sokacaktır.

Avrupa farklılıkları

Türkiye’de tüm tütün mamulleri olarak ele alınan uygulamada, Avrupa’da sigara ve sarmalık kıyılmış tütün ürünleri kategorisinde yer gösteriyor.Sigara paketlerinin üzerinde yazan marka, amblem Türkiye’de dış kısmında yazıyorken, diğer yandan Avrupa ambalajın dış kısmında üç yerde bulunuyor.

]]>
https://www.5nhaber.com/tutun-mamullerinde-standart-paket-25626.html/feed 0
Sigaranın Sağlığa Verdiği Zarar https://www.5nhaber.com/sigaranin-sagliga-verdigi-zarar-25621.html https://www.5nhaber.com/sigaranin-sagliga-verdigi-zarar-25621.html#respond Thu, 05 Dec 2019 07:35:42 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25621 Ülkemizde çok yaygın olup, ilkokul çocuklarının bile içtiğini görebileceğimiz sigaranın tahmin edemeyeceğiniz kadar zararları var.  Eğer sigara kullanımını bırakıp, organlarımızı temizlemek istersek bu alınacak en doğru karar olacaktır.

Aynı zamanda sadece kendi sağlığınıza zarar vermekle kalmayıp, çevrenizdeki insanlara da sağlık sıkıntısı yaratabilmekte. Pasif içici olarak adlandırılan, sigara dumanına maruz kalan insanlar genellikle zarar görebileceklerinin farkında olmuyor.

 

 

Sigaranın Başlıca Zararları

Öncelikle sigara bağımlısı bir insanın, uzun vadede birtakım organ iflasları yaşayabilme olasılığı fazladır. En korkutucu olan ise kimsenin istemeyeceği gırtlak kanseri. Sigaranın zararları her yerde karşımıza çıksa da, aldırış etmeden kullanmaya devam ederiz.

Herhangi bir spor dalıyla ilgileniyorsanız, sigara kullanımı, solunum problemleri, vücut direncinin düşüklüğü, enerji ve performans düşüklüğü olarak, ciddi miktarda engeller çıkartacaktır. Ve fiziksel olarak etkileyeceğinden dolayı, göz altı siyahlaşması, dişte sararmalar, diş eti sağlıksızlıkları, tırnaklarda sararmalar, kötü koku gibi bir çok rahatsızlıklara da neden oluyor.

Bu bağlamda sigarayı bırakmanız, sağlıklı ve ferah bir hayat yaşamanız için en gerekli karar olacaktır.

 

 

 

]]>
https://www.5nhaber.com/sigaranin-sagliga-verdigi-zarar-25621.html/feed 0
Boyumuzu Nasıl Uzatırız? https://www.5nhaber.com/boyumuzu-nasil-uzatiriz-25617.html https://www.5nhaber.com/boyumuzu-nasil-uzatiriz-25617.html#respond Thu, 05 Dec 2019 07:11:07 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25617 Büyüme ve gelişme evresinde kimi kısa kalırken, kimi de uzundur. Ama tabi ki genel olarak ülkemizin yarısından fazlası kısa olduğu için şikayetçidir. Boyumuz ergenlik bitene kadar değişen bir evrim. Yapılan bilimsel araştırmalarda görülüyor ki; %75 genetik faktördür, %25 ise yapılan egzersizler, duruş bozuklukları, sağlıklı beslenme etkiler.

 

Nasıl Boy Uzatabiliriz?

İlk ele alacağımız konu nefes olacaktır. Yanlış nefes alma eylemleri boy uzamasını etkileyeceği için, gelişim çağında istemeyeceğiniz bir sonuç doğurabilir. Dolaşımın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için doğru nefes almak gerekiyor ki hormonların salgılanmasını sağlar.

Beslenme ise her sağlık konusunda en baş rolde olduğu gibi, boy uzatmak içinde önemli bir yerdedir. Bilirsiniz ki büyüme ve gelişim çağında beslenmeniz sağlığınız konusunda her şeyi etkiler. En uygun şekilde öğünlerinizi eksiksiz yaparak, vücuda gerekli protein, karbonhidrat, lif ve sağlıklı yağlar tüketilmelidir. Ve tabi ki gerekli vitamin ve mineralleri atlamayalım. Boy uzatmak için uğraşlarınız bir yana beslenmenizi düzeltmekle başlayın.

 

Vücut Esnetme, Egzersizler

Eğer vücut anatominiz de birtakım duruş bozuklukları var ise bu sizin kısa görünmenizi ve omurga sağlığını için zararlı olacaktır. Bu durumu sağlıklı hale getirebilmek için egzersizler yapmanız gerekmektedir. Bu egzersizlerden örnek verecek olursak; Pilates, esneme hareketleri, nefes egzersizleri, ve kas gruplarını çalıştırmak olacaktır.

Boy uzatmanın en gerekli şeylerinden biri ise hormon salgılanmasıdır. Büyüme-gelişme çağında ciddi derecede uykusuzluk sorununuz varsa eğer, bu boy uzatmak için ağır bir sorun teşkil edecektir. Yeteri kadar uykunuzu alırsanız hormonlar sağlıklı bir şekilde salgılanacağı için boyunuzun uzamasında etkili olacaktır.

]]>
https://www.5nhaber.com/boyumuzu-nasil-uzatiriz-25617.html/feed 0
Ekmeğin Faydaları-Zararları https://www.5nhaber.com/ekmegin-faydalari-zararlari-25610.html https://www.5nhaber.com/ekmegin-faydalari-zararlari-25610.html#respond Wed, 04 Dec 2019 15:05:15 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25610 Özellikle kahvaltılarımız da eksik olmayan besin, ekmektir. Peki beyaz, kepekli,tam buğday ekmek çeşitlerinin vücuda faydaları ve zararları nelerdir?

 

 

  • Psikolojik olarak tokluk hissi ve sertliği açısından doygunluk hissi verir ve tatmin olmanızı sağlar.
  • Kepekli ekmek türleri beyaz ekmeğe nazaran, daha düşük kcal içerdiği için formunuz korumakta yardımcı olacak ve diyet, spor yapanlar içinde oldukça yardımcı bir besindir.
  • Gün içinde karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar.
  • Gerekli vitamin ve lif açısından da kepekli ekmek türlerinin beyaz ekmeğe karşıt, daha yararlı ve sağlığınızı etkilemeyecek bir besin türüdür.

Aşırıya kaçmaktan korunun

Vücudumuza yararının yüksek olduğu ekmek tüketimini de, gerektiği kadar yemeniz lazım.  Aksi taktirde beyaz ekmek tüketimi ve olması gerekenden fazla miktarda tüketirseniz, istemeyeceğiniz kilolara neden olur. Ve bu sizin için hoş bir görüntü olmaz.

Lifin Önemi

Lif açısından zengin olarak bilinen ekmek, sizin tok kalmanızı sağlayacak besinlerin arasında yer alır. Fazla tüketildiği miktarda ise şişkinlik, gaz, kabız, ishal gibi birtakım rahatsızlıklara sebep olur.

Uzmanlar ise, esmer ekmek türlerini tüketmenizi istiyor. Kilo vermek gibi bir amacınız var ise iştahı baskılayacağı için daha az ekmek tüketmenize yardımcı olur.

 

 

Her öğünde ekmek yemek kilo aldırır mı?

Özellikle kahvaltılarda fazla ekmek tüketildiği gibi, öğle ve akşam yemeklerinde de oldukça sık tüketiliyor. Ekmek ile ilgili yapılan yanlışlardan bir tanesi de bu. Günlük karbonhidrat alımınıza uygun bir şekilde tüketmeniz gerekir. Akşam yemeklerinde ekmek tüketmeniz, kilo almanıza sebep olan durumlardan bir tanesi olacaktır.

 

]]>
https://www.5nhaber.com/ekmegin-faydalari-zararlari-25610.html/feed 0
Sakallar Nasıl Hızlı Uzar? https://www.5nhaber.com/sakallar-nasil-hizli-uzar-25603.html https://www.5nhaber.com/sakallar-nasil-hizli-uzar-25603.html#respond Wed, 04 Dec 2019 14:20:07 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25603 Bir çok erkeğin hayali uzun ve güçlü sakallara sahip olmaktır. Sakal erkeğin makyajıdır terimi oldukça doğru bir söylem aslında. Bunun için bir çok yol denenebilir. Tabi ki bu seviyede genetik faktörler önemlidir. Sakal çıkarma da etkili olabilecek bir kaç yöntemi paylaştım.

Sakal serumu

Sakal çıkarmak için tabi ki mucizevi bir iksir yok. O yüzden biraz zaman tanımanız lazım kendinize. İlk verebileceğim yöntem sakal serumu olacaktır.

Sakal serumu gözeneklerinize gerekli vitamin ve minerali sağlayacağı için sakal çıkarmanız da etkili bir yöntem olabilir. Eğer sakallarınız ısrarla çıkmıyorsa bunu nedeni deri altınızda bulunan gözeneklerin aktif olmamasındandır.

Sağlıklı beslenmenin sakalda ki etkisi

Ve tabi ki her şeyin cevabı tabi ki beslenmedir. Beslenmeyi ele alalım. Vücudunuza gerekli olan protein, lif, vitamin ve minerali vermediğiniz sürece gelişiminiz de o kadar yavaş olur. Tıpkı saçların, tırnakların ve saçların hızlı uzaması gibi, sakallarda eş değerde diyebiliriz. Yeteri kadar proteini vücudunuza aldığınız zaman tabi ki sakallarınız beslendiği üzere, çıkması da kolaylaşacaktır.

Uykunun sakala sağladığı fayda

Uykuya değinecek olursak, hormonlarımız uyku modundayken çalışıyor. Vücudun kendi yenilemesi ve dinlendirmesi için uyku çok önemli bir faktör. Sakal çıkarmakta etkili olan deriyi dinlendirmek ve rahatlatmaktır. Uyku bu seviyede önemli bir yer alır.

Doğal ve hızlı sakal nasıl uzatılır?

Peeling uygulamasından bir örnek verebilirim. Cildinizdeki kan dolaşımını hızlandırdığından ötürü deri altındaki gözenekleri açıp, sakallarınızı daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Sarımsak uygulaması oldukça bilinen bir yöntemdir. Ve bu uygulama sağlıklı ve bitkisel bir yöntemdir. Sarımsağı cildinize sürüp 20-30 dakika arası bekletmeniz ve ardından soğuk su ile yıkamanız gerekir.

Diğer bir yöntem ise yağın cilde olan faydasıdır. Zeytinyağı ve badem yağı, oldukça besleyici ve nemlendirici etkiye sahiptir. Bu bağlamda cildinize sürmek, sakallarınızı hızlı ve doğal yolla uzatmak için faydalı bir yöntemdir.

]]>
https://www.5nhaber.com/sakallar-nasil-hizli-uzar-25603.html/feed 0
Hidra Kimdir? Nasıl Ünlü Olmuştur? https://www.5nhaber.com/hidra-kimdir-25590.html https://www.5nhaber.com/hidra-kimdir-25590.html#respond Wed, 04 Dec 2019 13:27:56 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25590 1993 doğumlu Fatih Uslu, namı değer Hidra, İngiltere’nin Durhan şehrinde doğdu. Ankara’da  yaşamaya 4 yaşında başladı. Küçük yaştan itibaren rap müziğe ilgisi ve sevgisiyle bu sanata tamamen bağlandı. Belli bir süre sonra elinde olan imkanlarla, amatör şekilde kayıt alıp, üretmeye başladı. Liseyi bırakmak durumda olan Uslu Sonrasında ise eğitim-öğretim hayatında devam etmek için Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde okumaya başladı.

Yaptığı albümler gayet dinlendi ve ilk zamanlar yeterli reklam ve desteği olmadığı halde, kitleyi üzerine çekmeyi başarmıştır ve kendini dinleyicilerine sevdirmiştir. Üretime devam ettikçe tarzını genel olarak sert imajda yaratmıştır. Ve git gide daha sert parçalar yaparak Türkiye’de genel bir kitleye ulaşmıştır.

 

Katıldığı freestyle yarışmalarından ilk olarak, Freestyle Fighters adlı yarışmada 50 üzeri insan arasında 1. olarak ödülü eline almıştır ve saygınlığını kazanmıştır. Diğer yandan 2013 yılında projelerine devam ederken, DevRap Freestyle yarışmasında da 1. gelerek Yenilmez albümünü yayınladı. Ve T-RAP camiasında ses getiren ve oldukça dinlenen rapçilerden biri oldu.

 

]]>
https://www.5nhaber.com/hidra-kimdir-25590.html/feed 0
MasterChef Rıfat’ın Terlikleri Olay Oldu! https://www.5nhaber.com/masterchef-rifatin-terlikleri-olay-oldu-25585.html https://www.5nhaber.com/masterchef-rifatin-terlikleri-olay-oldu-25585.html#respond Wed, 04 Dec 2019 08:13:44 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25585 Gerek giyim tarzı, gerek eğlenceli kişiliğiyle MasterChef Türkiye’ye renk katan yarışmacı Rıfat, Yine farklı bir giyim stiliyle eğlenceli anlara sebep oldu.

Balık görüntüsü şeklinde olan terlikleri, stüdyoda kahkaha şelalesine neden oldu.

Yasin Obuz ise Rıfat’ın terliklerini alarak şöyle söyledi; “Balık dolması şefim, kılçıksız hemde!” diyerek kahkaha dolu anlar yaşattı.

]]>
https://www.5nhaber.com/masterchef-rifatin-terlikleri-olay-oldu-25585.html/feed 0
Aybüke Pusat, Dekolteleriyle Magazin Gündemine Bomba Gibi Düştü! https://www.5nhaber.com/aybuke-pusat-dekolteleriyle-magazin-gundemine-bomba-gibi-dustu-25578.html https://www.5nhaber.com/aybuke-pusat-dekolteleriyle-magazin-gundemine-bomba-gibi-dustu-25578.html#respond Wed, 04 Dec 2019 07:54:51 +0000 https://www.5nhaber.com/?p=25578 Güzel oyuncu Aybüke Pusat, ekranların başarılı ve sevilen yüzü. Katıldığı ödül töreninde gümüş renkli, göğüs ve bacak dekolteli elbisesiyle, kırmızı halıda verdiği pozlarla övgü yağmuruna tutuldu.

 

Ezgi Mola, Demet Evgar, Serenay Sarıkaya, Hazal Filiz Küçükköse ve Şeyma Subaşı gibi isimlerde boy gösterdi.

 

]]>
https://www.5nhaber.com/aybuke-pusat-dekolteleriyle-magazin-gundemine-bomba-gibi-dustu-25578.html/feed 0