18 Şubat 2022 11:28 Güncelleme : 18 Şubat 2022 11:54

Fenerbahçe Ağır Yaralı! İşte Slavia Prag Maçı Sonrası Eleştiriler! Bir saniye düşünmem, satarım...

Fenerbahçe Ağır Yaralı! İşte Slavia Prag Maçı Sonrası Eleştiriler! Bir saniye düşünmem, satarım...

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Konferans Ligi Son 16 Play-Off Turu ilk maçında Slavia Prag'ı konuk etti. Sarı lacivertliler sahadan 3-2 mağlubiyetle ayrıldı ve tur şansını 2. maça bıraktı. Karşılaşmayı spor yazarları değerlendirdi.

TARİH 'BÜYÜK OYNA' DİYOR - ŞANSAL BÜYÜKA / MİLLİYET

Fenerbahçelilere bu yazacaklarım garip gelebilir... Fenerbahçe; çok beğendiğimiz iki stoperi Kim Min Jae ile Attila Szalai’yi ciddi anlamda sorgulamalı, yeniden gözden geçirmeli...

“Çok iyiler“ diyoruz, geniş alanda yakalandılar mı “eyvah. eyvah“, rakibi yakalama şansları yok... Uzun boylarına rağmen yüksek toplara hep rakipler vuruyor... İşte Slavia maçı; ilk yarının son dakikasında gelen golde rakibe asisti Kim yaptı... Peki, Slavia’ya ikinci golde asisti kim yaptı; Szalai... Rakibin iki golünde, iki asist senin iki stoperinden... Olacak iş mi?
Fenerbahçe’nin her maçta, bir ya da birden fazla gol yemesi raslantı mı, şanssızlık mı? Szalai ile Kim ancak takım savunmada kaldığında, kapandığında iyi iş yapıyorlar... Eee, bu takım da Fenerbahçe... Her maç kapanacak hali yok ya...

Gazetelerde sürekli okuyorum, “Szalai’ye 20 milyon, Kim’e 25 milyon euro“ diye... Böyle bir teklif varsa, Ali Başkan‘ın yerinde olsam bir saniye düşünmem, satarım...

AYNAYA BAKIN - TAYFUN BAYINDIR / MİLLİYET

Evettt... Bir sezon daha herhangi bir başarı elde etmeden, sürekli taraftarın isyanına ve protestosuna tabi kalarak, futbol adına hiçbir şey vermeden “yönetim istifa” sesleriyle tamamlandı. Var ligde belki bir kaç maçın ama oynasan ne yazar oynamasan ne yazar! Gerçekten koskaca Fenerbahçe takımına yazık oluyor. Kupada yoksun, ligde hayalet gibi dolaşıyorsun, tek bir hedefin kalmış o da Avrupa... Orada da yerle yeksan oluyorsun... Hem de Kadıköy’de... Milyonlarca euro harcanarak kurulan bu takımın bir sisteminin olmaması, oyun içindeki geliş-gidişlere göre pozisyon değişikliğine gidilmemesi, oyuncuların neredeyse tamamının durağan oynamayı meziyet sayması anlaşılır gibi değil... İsmail Kartal da ne yazık ki, hayal kırıklığı yaratan ekibe dahil oldu. Büyük umutlarla geldiği eski takımına bir kaç küçük dokunuş yapsa başka bir takımı izlemek mümkündü.

Ama o da bulanık akan suyun debisine kendisini bıraktı.
Tam bir boş vermişlik var. En tepeden en aşağıya kadar. En tepe dediğim yer elbette başkanlık makamı. Boşvermişliğin en güzelini dün hep beraber canlı yayında yaşadık. Evinde oynadığım maçın ilk yarısında berbat bir futbol oynamış ve 1-0 mağlubiyetle soyunma odasına gitmişsin.

SLAVIA DERS VERDİ - MEHMET DEMİRKOL / FANATİK

İsmail Kartal’ın Giresun maçı sonrası bir övgü sebebi olarak altını çizdiği 120 km. kat edilen mesafeyi yaratan durum, dünkü hezimetin sebebi. Kolay top kayıpları, hücumda doğru savunma pozisyonlarının alınamayışı, mecburi geri koşular... Slavia Prag sadece fizik ve organizasyon olgunluğuyla bundan çok kolay yararlandı. Memlekette sürekli oyuncu kalitesiyle anlatılmaya çalışılan ‘iyi kadro, kaliteli takım’ olgusunu da çöpe attılar. Ortalama bir kadro ama hiçbir an alan oyununun gereklerinden kopmayan bir pozisyon ve rol sadakatiyle... Sade, basit, dümdüz bir takım.

HEP BİR ADIM ÖNDE

Fenerbahçe topa nerede sahipse oraya 10 kişiyle geldiler. Bir tek Fenerbahçe oyuncusuna dahi rahat top aldırmadılar. İcap ettiğinde iki stoper birden rakip alanda, hem de uzun süre kaldı. Yani asla deplasmandaymış gibi oynamadılar. Aslında organizasyonunu doğru kurmuş, ikili üçlü pas şablonlarını doğru kuran bir takım için açıklar da verdiler. Ama Fenerbahçe’de bir taç şablonu bile yok gibiydi. Oyunu rakip için sıkıştırdılar ve hep bir adım önde oldular.

SÜREKLİ DOĞAÇLAMA

Bu tip organizasyona ulaşmak için süper starlara ihtiyaç yok gördüğünüz gibi. Ezberlenmiş, terk edilmeyecek şablonlara ihtiyaç var. Misal ülkenin en iyi kalecilerinden biri olan Altay’ın 2. golde çıkışı asla olmamalı. Aynı doğaçlamayı Fenerbahçe ön tarafta da sürekli yaptığı için sorunlar büyüyor. İşte bunun içinde Ferdi’nin ekstra oyunu da değerini bulamıyor.

3 KULVAR 3 GOL - FAİK ÇETİNER / FANATİK

İsmail Kartal göreve geldiğinde "Biz 3 kulvarda yarışan bir takımız" dediğinde söylediklediklerine aslında kendi bile inanmıyordu. Zaten takımı kendini kısa zamanda tekzip etti. Lig ve kupadan sonra bir ümit gözler Slavia Prag maçına çevrilmişti. Rakibin önemli silahları, en önemlisi teknik direktörü İstanbul’a gelmemişti.

Fenerbahçe mi?

Sağ beki varla yok arası, Ferdi sol bekte harcanıyor. Hücumda etkili, beraberlik golünün yaratıcısı , 2. golün sahibi.(Ben olsam çıkıp sol bek oynamam) Santrafor diye aldığın iki oyuncu (Berisha, Serdar Dursun) kulübede. Son 15 dakika oyuna giriyorlar.

Oyun planı yok

Takımın oyun planı yok. Plan olmayınca Mert Hakan, Sosa, Zajc oyuna giremiyor, oyun kuramıyor, sonra protesto ediliyorlar. Düşünün Fenerbahçe takımı koskoca bir ilk yarıda rakip kaleye ne şut atabildi ne orta yapabildi, ne de korner kullanabildi. Osayi şaşkın, Pelkas ve Valencia yalnızları oynuyordu. Sahaya hamle oyuncusu olarak, süpriz transfer Ozan Tufan sürülüyordu. ( Neden genç Arda girmez?). Kadköy’de beraberliği yakalamasına rağmen Fenerbahçe’nin 5 dakikada 2 gol yemesini izah etmek bile zor. Slavia Prag maçında gördük ki, bu takım teslim bayrağını çekmiş. Yeni sezon için kollar hemen sıvanmalı. Ama asıl problem kolları sıvayacak futbol akılları kimler olacak? Yazık, hem de çok yazık.

Etiketler

Spor  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış